Испания е изправена утре пред предсрочни парламентарни избори с непредвидим резултат. Миналата вечер бяха заключителните митинги на основните партии, които се борят за властта. Според прогнозите, нито една няма шанс да спечели мнозинство и при всички случаи следващото управление на страната ще е коалиционно.
В разпокъсания политически пейзаж, възможностите за коалиции са две - лява и дясна. Едната - около социалистите, другата - около Народната партия. Но ключова ще е ролята на дяноцентристката Суидаданос, на крайнолявата Подемос, както и позициите на крайнодясната партия Вокс, изгряла преди месеци на политическата сцена, съобщава БНТ.
Премиерът - социалист Педро Санчес води според прогнозите, с едва 30 на сто от гласовете. Той предупреди за заплахата от крайнодесните и напомни, че в Съединените щати никой не е очаквал победа на Доналд Тръмп, а в Бразилия - на Жаир Болсонаро.
Анхел Талавера, главен икономист за еврозоната в Oxford Economics, коментира предстоящите избори в Испания и последиците им за икономиката, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.
На фона на политическата несигурност през последните четири години в Испания Талавера посочва забележително възстановяване в испанската икономика от 2015 година насам.
Очевидно ситуацията не е идеална, но според мен няма извънредни опасения, че изборните резултати ще предизвикат сътресение в икономическия ръст.
По повод ключовия проблем на Испания, безработицата, в краткосрочен план Анхел Талавера не вижда перспективи за подобрение. "Това е проблем в испанската икономика, продължаващ вече 30 години. Както казах в своя коментар нито едно правителство не е могло да поправи трудовия пазар вече 30 години, въпреки всички усилия в тази посока. Все още има много спорове относно подхода", посочи той.
По отношение на пенсионната система Талавера коментира, че това е често наблюдаван проблем за много западни икономики.
Конкретно за Испания демографските данни са доста лоши и със сигурност пенсионната система ще е дългосрочно предизвикателство. Сегашният проблем според мен е, че краткосрочната политика доминира над стратегическия подход, нужен при подобни проблеми.
Талавера не смята политическата фрагментация за сериозна опасност пред икономиката на южната държава и коментира, че облигационните пазари поощряват Испания, тъй като през изминалите години тя полага доста усилия за реформи.
„Социалистите имат сериозна преднина, но имат и сериозни опоненти. Едва ли би се стигнало до някакви големи изненади. Основният им съперник ще бъде Народната партия“, коментира пред Bloomberg TV Bulgaria испанистът доц. д-р Валентин Петросенко от Пловдивския университет.
В миналото Народната партия се ползва с най-голямо доверие от хората в Испания, но със смаляването на църковното влияние политическите сили стават все по-изравнени. Това казва още доц. д-р Петросенко.
„Обширната платформа на Vox не е реалистична. Това произлиза от опиянителните им резултати до момента. Възможна е изненада от тях, но едва ли те ще получат особено значим процент от вота“.
Крайно дясната партия Vox планира да се намеси още по-сериозно в политическия живот в страната, но популизмът при нея няма как да се приеме за здравословен в Испания, допълва гостът в предаването.
По темата със суверенитета на Каталуня доц. д-р Петросенко смята, че настроенията там не са се променили, но вече всички се убедиха, че никой няма полза от ескалация на напрежението. Отцепление на областта би било възможно само с политически похвати.