Deutsche Bank обяви по-висока от очакванията нетна печалба през първото тримесечие, по-малко от 24 часа след като се отказа от преговорите за сливане с Commerzbank, съобщава CNBC.
Германската банка е постигнала нетна печалба от 201 млн. евро (223 млн. долара) през първите три месеца на годината. Това е повишение с 67% спрямо същия период на миналата година и е повече от очакваните 29 млн. евро от анализатори, участвали в допитване на Ройтерс.
Приходите са намалели с 9%, до 6,4 млрд. евро, но банката съобщи, че е напът да изпълни ревизираната си цел за разходите си през 2019 г. от 21,8 млрд. евро.
Приходите на подразделението за управление на активи са намалели с 4% до 525 млн. евро, а тези на звеното за корпоративно и инвестиционно банкиране са се понижили с 13% до 3,33 млрд. евро. Приходите от частно и търговско банкиране са намалели с 5% до 2,51 млрд. евро.
„Резултатите ни за първото тримесечие показват силата ни и продължаващия напредък в изпълнението на плановете ни в много трудна пазарна среда“, заяви главният изпълнителен директор на Deutsche Bank Кристиан Зевинг в комюнике.
„Постигнахме напредък по ключови двигатели за бизнеса – ръст на кредитите и депозитите, възстановяване на управляваните активи и подобряване на пазарния дял в корпоративните финанси“, допълни той.
Данните бяха оповестени малко след като Deutsche Bank и Commerzbank официално прекратиха преговорите си за сливане, като заявиха, че сделката би била твърде рискова.
Миналата година Deutsche Bank обяви първата си нетна печалба за цялата година от 2014 г. насам, но цената на акциите й все още отбелязва спад от над 35% през последните 12 месеца.
Банката понижи прогнозата са приходите си за цялата година, като очаква бизнесът й да остане непроменен тази година, след като преди това прогнозираше леко увеличение, съобщава Bloomberg.
Приходите от покупките и продажбите на ценни книжа са намалели с 19% през първото тримесечие, което е повече от средния спад от 14% при американските й конкуренти. Това е най-слабото първо тримесечие на подразделението за инвестиционно банкиране от финансовата криза.