Водещите борсови индекси в Европа завършиха днешната сесия с повишения, след като оптимизмът на инвеститорите отново се повиши заради добрите икономически данни на Китай за март, съобщава CNBC.
Паневропейският бенчмарк Stoxx 600 прибави 0,10% към стойността си, приключвайки на ниво от 389,59 пункта.
Френският индекс CAC напредна с 0,62% до 5563,09 пункта, достигайки най-високата си стойност от май 2018 г.
Това е шеста поредна сесия на ръст за показателя и нов рекорд за годината благодарение на окуражителните данни за китайската икономика.
Измерителят на борсата във Франкфурт DAX отчете ръст от 0,43% до 12 153,07 пункта въпреки новината за забавянето на ръста на германската икономика.
Британският индекс FTSE отбеляза леко повишение от 1,40 пункта до 7471,32 пункта, като особена тежест върху него оказаха негативните резултати на компаниите от миннодобивния сектор и сектора за недвижими имоти.
По-рано през деня Ройтерс съобщи, че растежът на икономиката на Китай се ускорява с 6,4% през първите три месеца на годината, с което надмина очакванията на анализаторите за ръст от 6,3 на сто.
Икономическият ръст на азиатската страна през първите три месеца на годината е подкрепен от рязък скок в промишленото производство от 8,5% през март спрямо година по-рано, надминавайки прогнозите на анализаторите за ръст от 5,9%.
Износът също отбелязва растеж от 14,2% на годишна база през изминалия месец, след сериозното свиване през февруари.
От друга страна германската икономика се сблъсква с най-лошия си растеж за последните шест години според новите прогнози на правителството.
На фона на забавянето на световния растеж, тревогите по Brexit и търговските спорове министерство на икономиката на Германия снижи оценката си за икономиката до растеж с 0,5% през тази година, което е наполовина спрямо предишната прогноза. Това е поредното понижаване на очакванията след поредица от ревизии в посока надолу, като само преди година прогнозата за 2019 г. беше за ръст с 2,1%. Според актуалните очаквания икономическият растеж през следващата година ще достигне 1,5%.
В същото време Евростат публикува данни, които показват, че Европейският съюз отчита търговски дефицит от 2,7 млрд. евро през февруари.
Понижението е съществено спрямо януари, когато беше регистриран недостиг от 24,9 млрд. евро. На годишна основа се наблюдава завръщане към недостига, след като преди година налице е бил търговски излишък от 0,7 млрд. евро.
През февруари износът извън ЕС е 156,3 млрд. евро, което представлява ръст от 6,2% на годишна основа. За сравнение през същия период на миналата година износът е на стойност 147,2 млрд. евро.
Вносът на свой ред също бележи по-значително увеличение от 8,5% до 159 млрд. евро спрямо февруари 2018 г. (146,6 млрд. евро).