В Европейския съюз липсва ефективна система за бързо преустановяване на данъчните измами. Системата се свежда до размяна на информация между данъчните органи на отделните държави и в специализираните полицейски органи. Няма единна регулация, съответно няма как да се преустановят ефективно тези престъпления. Това заяви проф. д-р Иван Тодоров, управляващ съдружник на „Георгиев, Тодоров и Ко“, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него многостранните данъчни споразумения са начинът за справяне" с проблема. Само за миналата година над 62 млрд. евро са установените данъчни измами в рамките на Европейския съюз (ЕС), а само за Германия те са на стойност над 36 млрд. евро, коментира той.
“Много от държавите имат нулеви данъчни ставки за ДДС и така привличат инвеститори, които заплащат големи суми пари на техните територии, посочи проф. Тодоров. – Неслучайно Европейският парламент и Европейската комисия, чиято цел е създаване на европейска финансова полиция, предложиха план за борба с финансовите престъпления. Те се насочват към държави, където се установява данъчен рай – Белгия, Холандия, Люксембург, Ирландия, Малта, Кипър, Унгария."
Иван Тодоров припомни, че данъчните схеми са два вида. При първия вид, при които не се плаща данък дивидент, участват банки, инвестиционни посредници и водещи адвокатски фирми.
“Вторият вид е, когато в някоя държава се купува стока с нулева ставка на ДДС и се продава в държава, където има съответна ставка на ДДС. Купувачът не получава данъчен кредит. След това продавачът в другата държава продава стоката и начислява част от ДДС, реализирайки висока печалба. Първата сделка не е регистрирана. Не може да се направи обмен на информация между данъчните служби на двете държави", разкри схемата експертът.
По какъв начин законодателството ще спре данъчните измами?
Повече от разговора вижте във видеото