Европейските борси завършиха седмицата със спад, след като по-слабите от очакванията данни за икономиката засилиха притесненията около забавянето на глобалния растеж, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се понижи с 1,29%, а всички сектори и борси се озоваха на червена територия.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 отписа 2,01% от стойността си и завърши на равнище от 7207,59 пункта. Френският CAC 40 се понижи с 2,03% и достигна ниво от 5269,92 пункта. Германският DAX отбеляза спад от 1,61% но равнище от 11 364,17 пункта.
Негативни икономически данни натежаха върху нагласите на инвеститорите в последния борсов ден от седмицата. Общият индекс на мениджърите по поръчките PMI на IHS Markit за еврозоната показва на първо четене спад до 51,3 пункта през март спрямо окончателните 51,9 пункта за февруари, докато анализаторите очакваха ниво от 52 пункта.
Данните за икономиката на Франция и Германия също не отговориха на очакванията. Секторът на промишленото производство в Германия се е свило за трети пореден месец, показват оповестени в петък данни. В резултат на това доходността по 10-годишните държавни ценни книжа на страната се озоваха на негативна територия за първи път от октомври 2016 г.
Слабите данни за промишлеността в Европа и предпазливите прогнози на Федералния резерв за американската икономика оказаха влияние и върху американските индекси. Dow Jones Industrial Average отписва 410 пункта от стойността си, S&P 500 се понижава с 1,5%, а Nasdaq Composite отбелязва спад от 1,8%.
Обратно в Европа Nokia се озова на дъното на Stoxx 600, след като финландската телекомуникационна компания публикува годишния си доклад. В него компанията посочва, че не планира да разшири бизнеса си в Иран тази година заради различните търговски политики на САЩ и ЕС. Книжата на компанията поевтиняха с 5%.
От друга страна Tenaris се изстреля на върха на европейския бенчмарк, след като руската компания за производство на тръби TMK обяви, че продава американския си филиал IPSCO Tubulars на компанията за 1,2 млрд. долара. Книжата на базираната в Люксембург компания поскъпнаха с над 2,7% след новината.
На корпоративния фронт Deutsche Bank публикува годишния си доклад в петък и съобщи, че членовете на борда на директорите са получили първите си бонуси от четири години насам през 2018 г. Германският кредитор се озова в центъра на вниманието на медиите в последно време на фона на преговорите за сливане с местния си конкурент Commerzbank. Цената на акциите на Deutsche първоначално се повиши, но до края на търговията намаля с над 2%.
Forensic Risk Alliance публикува силно редактиран доклад във връзка с обвиненията за пране на пари в Swedbank, като предизвика въпроси от инвеститори, които заявиха пред Ройтерс, че очакват повече яснота за процесите на банката за предотвратяване на корупция. Книжата на Swedbank поевтиняха с над 1% в следобедната търговия.
Разочароващите икономически данни се прибавиха към сътресенията, породени от предпазливите прогнози на Федералния резерв. Американската централна банка се отказа в сряда от плановете си за повишаване на лихвите тази година, като се позова на забавящата се икономическа активност.
Трейдърите следяха развитието и около Brexit. Европейският съюз се съгласи да удължи крайния срок за напускането на ЕС от Великобритания, но заяви, че срокът на отлагането ще зависи от това дали парламентът ще одобри сделката за Brexit на премиера Тереза Мей идната седмица.
Английската централна банка (АЦБ) запази непроменена основната лихва в четвъртък и заяви, че перспективите пред икономиката ще продължат да зависят значително от „естеството и времевия график“ на Brexit.
Китайският президент Си Дзинпин пристигна в Рим в четвъртък, където ще подпише споразумение с правителството, с което Италия ще се присъедини към инфраструктурния план на Пекин „Един пояс, един път“. Така Италия ще стане първата страна от Г-7, която подкрепя инициативата, което предизвика недоволството на САЩ и ЕС.