Тълковните речници описват дипломацията като "възприемане на външнополитическите интереси на дадена държава от нейните представители в чужбина". В книгата си „Модерната дипломация“ Роналд Питър Барстън я описва като изкуството и практиката на провеждане на преговори между представители на групи или държави. Обикновено става дума за теми като поддържане на мира и създаване на условия за мир, търговия, война, икономика, култура, околна среда и права на човека.
Международните договори са обикновено споразумение между дипломатите, преди да бъдат подкрепени от националните политици. В неформален или социален смисъл дипломацията е приложението на такт за постигането на стратегическо предимство или за намирането на взаимноприемливи решения за общи предизвикателства, като основно това се постига чрез изказването на твърдение по неконфронтационен и учтив, вежлив маниер. В политически смисъл дипломацията е политическа активност, която осигурява постигането на външнополитическите намерения и цели на държавите.
Е, според това определение американският посланик в Германия Ричард Гренел върши чудесна работа. Едва минава седмица, без Гренъл да пристъпи напред, за да атакува германското правителство. Сега той взима на прицел федералните разходи за отбрана: „Фактът, че федералното правителство (на Германия, б. ред.) дори обмисля намаляване на вече неприемливия си принос към военната готовност, е тревожен сигнал за Германия към нейните 28 съюзници от НАТО“, твърди представителят на Белия дом.
Причината за възмущението е бюджетирането на федералното правителство. Според него делът на разходите за отбрана във федералния бюджет ще се увеличи през следващата година до 1,37%, но до 2023 г. той отново ще падне до 1,25%. Целта на НАТО всъщност е два процента. За Гренел това е обида, на която той се противопоставя... с обида. Обикновено дипломатическите конфликти се обсъждат при затворени врати. Но нито американският президент Доналд Тръмп, нито пратеникът му в Берлин Гренел не притежават нещичко от тази култура.
При всички случаи констатацията е повече от тревожна: Германия и Америка вече не си говорят една с друга, а най-вече една за друга. А 70-ият рожден ден на НАТО, който организацията ще посрещне в началото на април във Вашингтон, не предвещава купон...
Как реагираха германските политици четете в целия коментар в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!
преди 5 години Хаха... Малко трудно ше бъдат убедени германците доброволно и обилно да финансират военна организация, чийто смисъл и мотив за съществуването й е война с Русия. Особено, след като руснаците доброволно си изтеглиха войските от Германия и акушираха обединението на източната и западната й части, за да имат германците днес тази могъща държава. Германците са последните, които с ентусиазъм ще насочат военна сила срещу Русия, щот знаят най-добре от всички какво значи това, еле па по съшити с гнили конци причини... То и авантюрата им през ВСВ пак беше инспирирана от англосаксонски интриги, та сега си имат и дебела *** обеца и на ушите и на пъпа...Друг е въпросът, че и на дете с диагностициран синдром на Даун е ясно, че май става въпрос не толкова за сигурността на американските съюзници в Европа, колкото за стимулиране на военните поръчки към американския ВПК и брутална инжекция в американската икономика... отговор Сигнализирай за неуместен коментар