Британският премиер Тереза Мей ще поиска от Европейския съюз удължаване с най-малко три месеца на излизането на Великобритания от Европейския съюз. До обрата се стигна, след като плановете й за трето гласуване върху споразумението с Брюксел за Brexit бяха осуетени от председателя на долната камара на парламента.
Само 10 дни преди сегашната крайна дата 29 март и два дни преди срещата на върха на европейските лидери на 21-22 март британският премиер подготвя писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск, в което моли за отлагане. Това потвърди нейният говорител, цитиран от Ройтерс.
Все още не е известно колко дълга отсрочка ще бъде поискана. Но по-рано премиерът предупреди парламента, че ако сделката й не бъде ратифицирана, тя ще бъде принудена да настоява за забавяне след 30 юни – мярка, която според евроскептиците застрашава целия процес по излизане от ЕС.
Според информация на ВВС министър-председателят ще поиска удължаване до 30 юни с опцията за допълнително забавяне до две години.
В блока се разглеждат два основни варианта за развитие на сагата с развода. Единият е забавяне от два или три месеца, но само ако Мей успее да получи подкрепата на парламента за договора с Брюксел. Вторият предвижда значително по-дълго отлагане, ако премиерът реши, че е необходимо съществено преправяне на споразумението.
Според европейски представители обаче страните от ЕС27 започват да губят търпение.
„Търпението ни в Европейския съюз е подложено на тежко изпитание в момента“, заяви германският министър по европейските въпроси Михаел Рот. „Скъпи, приятели в Лондон, моля ви, изпълнявайте. Часовникът тиктака“, допълни той.
Междувременно по-рано днес държавите членки на ЕС финализираха серия от извънредни мерки, за да бъдат сведени до минимум проблемите, които биха възникнали при Brexit. Те обхващат сектори като транспорта, риболова, социалните плащания и програмата за образователен обмен „Еразъм“ и други, предаде БТА.
Новите мерки имат също за цел да гарантират социалните права на гражданите от ЕС във Великобритания, както и на гражданите на Великобритания в ЕС. Такива са например правата на реципрочно здравно обслужване и изплащането на пенсии.
Те ще гарантират и „базова авиотранспортна свързаност“ и ще позволят основните превози на стоки и пътници с шосеен транспорт да продължат, както заявява ЕС.
Мерките влизат в сила в деня, след като Великобритания напусне ЕС при вариант Brexit без сделка. Те обаче „по никакъв начин нямат за цел да дублират цялостните ползи от членството в ЕС или условията на какъвто и да било преходен период“, отбелязват европейските власти и допълват, че някои от тях зависят от демонстрирането на реципрочност от страна на Великобритания.
Обединеното кралство би трябвало да напусне ЕС след десет дни. Но се очаква Лондон да поиска отсрочка. Тъй като засега няма яснота за каква цел може да послужи евентуалната отсрочка, много хора се опасяват, че Великобритания може да излезе без споразумение на 29 март.
преди 5 години " Аз нямам нищо напротив да ги изритат, пък каквото ще да става. "Амин! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Очевидно, англичаните искат да ги изгонят, за да могат да хвърлят вината на ЕС. Аз нямам нищо напротив да ги изритат, пък каквото ще да става. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Обратняците така се оплетоха - кат` тако`а в тако`а, че цял свят им се смее вече... и на ЕС се смее - дето и те се объркаха тотално. Туск не знае ли, че Британия може и да си оттегли молбата за - едностранно? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Тия няма да напуснат, никой не иска да поеме към неизвестното и да носи отговорност за последващото развитие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар