Председателят на Европейския съвет Доналд Туск, който коодинира процесите от страна на националните правителства на страните членки в Европейския съюз, заяви в Twitter, че ще консултира лидерите на ЕС за по-дълго отлагане на Brexit, предава Bloomberg.
"Ще призова [лидерите на] ЕС27 да бъдат отворени към дълго отлагане, ако Великобритания реши, че то е необходимо, за да преосмисли стратегията си около Brexit и да изгради консенсус около нея", каза той.
Все още няма консенсус сред останалите страни членки на ЕС колко точно трябва да бъде удължаването на срока, в който Великобритания трябва да напусне съюза.
Дипломатите са обсъдили различни периоди, вариращи от три до 21 месеца. Малко вероятно е въпросът да бъде решен, преди лидерите да се съберат на срещата си на високо равнище в Брюксел следващата седмица.
Британският финансов министър Филип Хамънд от своя страна заяви, че Европейският съюз може би ще настоява за продължително отлагане на Brexit, ако британското правителство помоли процесът да бъде удължен, предаде Ройтерс.
Британският парламент вчера отхвърли напускането на ЕС без споразумение, като още повече отслаби позициите на премиера Тереза Мей и проправи пътя за гласуване, което може да отложи Brexit поне до края на юни.
"Това е извън нашия контрол и ЕС дава знак, че само ако ние сме гласували споразумение е възможно той да склони да даде кратка техническа отсрочка, докато приемем законодателния акт", каза Хамънд пред телевизия Sky News.
"Ако нямаме сделка и ако продължаваме да спорим помежду си кой е правилният път напред, напълно възможно е ЕС да поиска значително по-дълъг период на отлагане", поясни министърът, цитиран от БТА.
Пред ВВС той изрази увереността си, че "определени" депутати днес ще гласуват за отлагането на Brexit. Той обаче прогнозира още, че някои законодатели, които отхвърлиха сделката на премиера Тереза Мей за Brexit, може да променят мнението си, виждайки как парламентът все повече се насочва към мек Brexit.