Европейският парламент (ЕП) прие резолюция, в която призова за правила за защита срещу измами, свързани с отработените автомобилни газове. Производителите трябва да поправят неотговарящите на изискванията дизелови автомобили за собствена сметка, информира пресцентърът на ЕП.
Финансирането на земеделието трябва да бъде свързано с намаляване на замърсяването на въздуха, допълват евродепутатите.
Отправен е призив към Европейската комисия (ЕК) да предложи по-строги изисквания за фините прахови частици с диаметър до 2,5 микрона (ФПЧ 2,5).
ЕК трябва да промени правилата за качеството на въздуха в съответствие със сегашните изисквания на Световната здравна организация за прахови частици, серни оксиси и количества на озона. Тя трябва да усили проверките за спазване на изискванията за изпитания на дизеловите автомобили, пише в резолюцията.
Евродепутатите изразяват загриженост от нарастващите научни доказателства за въздействието на свързаното с автомобилното движение замърсяване на въздуха върху развитието и способностите, най-вече при децата. Те насърчават използването на цифрови технологии, като електронно начисляване на пътни такси и електронни билети, за прилагане на принципа "замърсителят плаща". Те настояват ЕС да предостави възможности за съвместна правна защита за предпазване на потребителите в случаи на бъдещи скандали с вредните автомобилни газове.
Производителите на автомобили трябва допълнително да поставят в неотговарящите на изискванията дизелови автомобили задължително пречиствателно оборудване. Разноските трябва да бъдат поети от автомобилния производител, се посочва в резолюцията.
Според ЕП е необходимо да бъдат взети предвид и вредите от износването на автомобилните гуми и спирачни накладки, както и от метана в земеделието.
Евродепутатите призовават бъдещото финансиране по Общата селскостопанска политика да бъде обвързано със задължителните мерки за намаляване на замърсяването на въздуха. Сегашните хранителни и селскостопански системи са отговорни за прекомерното наличие на амоняк (NH3), азотен оксис (N2O) и метан (CH4), отбелязват евродепутатите. Общо 94 на сто от амоняка и 40 на сто от метана във въздуха произлизат от земеделски дейности.
Лошото качество на въздуха има огромно въздействие върху здравето, като бременните жени, децата и възрастните хора са особено уязвими, отбелязва ЕП. Около 90 на сто от европейците, живеещи в градове, са изложени на замърсяване на въздуха, вредно за човешкото здраве.