Британският парламент ще гласува в сряда дали Великобритания да напусне Европейския съюз след 16 дни без споразумение, след като правителството съобщи, че това ще премахне вносните мита върху широка гама стоки, предава Ройтерс.
Британските депутати нанесоха второ унизително поражение на премиера Тереза Мей и плана ѝ за Brexit във вторник, като тласнаха страната към по-дълбока политическа криза, без да е ясно как тя ще се измъкне от хаоса.
Това означава, че петата по големина икономика в света може да напусне Европейския съюз без сделка, да се стигне до удължаване на крайния срок на 29 март за напускане на съюза, Мей да свика предсрочни избори или да опита за трети път да получи одобрението на парламента. Възможно е да се проведе и нов референдум за напускане на ЕС.
Очаква се в сряда депутатите да отхвърлят Brexit без споразумение в гласуване, което ще се състои в 19 ч. по Гринуич, а в четвъртък трябва да гласуват дали страната да поиска от ЕС отлагане на Brexit, с което останалите 27 страни членки на съюза трябва да се съгласят.
Говорител на председателя на Европейския съвет Доналд Туск, който представлява правителствата на страните членки на ЕС, заяви, че Великобритания ще трябва да предостави „надеждни доводи“ при искане за отлагане на Brexit.
“Няма да знаем какво ще бъде удължаването, това е тяхно решение. Няма да знаем с какви условия ще бъде придружено то“, заяви министърът за Brexit Стивън Баркли в интервю за радио ВВС.
В същото време преговарящият от името на ЕС за Brexit Мишел Барние изрази съмнение дали има смисъл от отлагане на излизането на Великобритания от ЕС след 29 март, като заяви, че британското правителство трябва да посочи аргументи за подобно искане.
„Да удължим тези преговори – за какво? Всичко свърши“, каза Барние в реч пред Европейския парламент в Страсбург. Той допълни, че каквото и да се случи, договорът за оттеглянето, който е договорил с британския премиер Тереза Мей, ще остане единствената предложена сделка. Той изключи възможността ЕС да предостави допълнителни гаранции по противоречивия ирландски предпазен механизъм освен тези, които е дал на Мей в понеделник, преди британският парламент да отхвърли сделката.
„Ако Великобритания иска да напусне ЕС по подреден начин, този договор е единственият възможен и ще остане такъв“, изтъкна Барние.
Ако нищо друго не бъде договорено, Великобритания ще напусне ЕС без сделка, но бизнес лидери предупредиха, че този сценарий ще предизвика хаос на пазарите и в снабдителните вериги, а други критици казват, че ще има недостиг на храни и лекарства.
Привържениците на Brexit твърдят, че макар напускане без споразумение да доведе до известна краткосрочна нестабилност, в дългосрочен план то ще позволи на Великобритания да сключва търговски споразумения с целия свят.
Мита
Представяйки подробности по митнически план със срок до 12 месеца при напускане на ЕС без сделка, правителството съобщи, че 87% от общия внос във Великобритания от гледна точка на стойността може да бъдат освободени от мита спрямо 80% сега.
То съобщи още, че няма да въвежда нови проверки за стоки, преминаващи от Ирландия в Северна Ирландия – голямо безпокойство за ирландските политици, които се опасяват, че твърда граница може да върне насилието, измъчвало британската провинция повече от 30 години преди мирното споразумение през 1998 г.
Мей заяви, че правителството няма да инструктира депутатите от нейната Консервативна партия, които са силно разделени по въпроса за Brexit, как да гласуват в сряда.
„Тласнахте ме до крайната точка, при която изборът е между Brexit без сделка и без Brexit… Мисля, че излизане без сделка ще бъде много разрушително за икономиката и също така ще предизвика сериозни въпроси за съюза. Но мисля, че липса на Brexit би бил катастрофален за нашата демокрация. Между тези два много неприятни избора, мисля, че липса на Brexit е по-големият риск“, заяви Баркли.
Европейският съюз съобщи, че рискът от Brexit без сделка „е нараснал значително“, но няма да има повече преговори с Лондон по условията на развода, договорени с Мей след мъчителни преговори, продължили две години и половина.
Мнозина се опасяват, че Brexit ще раздели Запада, който трябва да се справя с необичайния президентски мандат на Доналд Тръмп в САЩ и нарастващата увереност на Русия и Китай, което би отслабило икономиката и сигурността на Великобритания.
Поддръжниците твърдят, че Brexit позволява на Великобритания да контролира имиграцията и да се възползва от глобални възможности, като сключва нови търговски споразумения със САЩ и други страни и в същото време поддържа близки връзки с ЕС, който дори без Великобритания ще бъде единен пазар за 440 млн. души.