Една година след изборите, дали на популистите властта в Италия, икономическите прогнози са все по-несигурни, а сигналите за тревога, които се появиха на много места в Европа, стават все по-силни.
Третата по големина икономика в еврозоната отново отбеляза отслабване на производството през февруари, след като се появиха нови данни, че рецесията в страната може да продължи и по-нататък през 2019 г. На този фон Европейската комисия отново повтори критиките си към политиката на правителството и заяви, че отслабването може да засегне и други държави в региона, посочва Bloomberg в свой материал.
Зависимата от износа държава се оказа в капана на глобалното икономическо забавяне, към което допринесе и новият ѝ бюджет, чиято основна цел е да бъдат спазени скъпоструващите предизборни обещания на властите в Рим.
Това остави страната в очакване на икономически ръст, доближаващ се до стагнацията, и все така двуцифрени нива на безработицата, както и слаби надежди за справяне с огромния ѝ дълг. Икономистите очакват ръст от 0,1% през първото тримесечие, но според мнозина все още има риск от свиване.
В същото време премиерът Джузепе Конте, който дойде на власт след изборите на 4 март миналата година, гледа пренебрежително на предупрежденията и прогнозира по-добро представяне по-нататък през годината. В понеделник финансовият министър Джовани Триа заяви, че възстановяването на инвеститорското доверие е важен въпрос за страната, но всички условия това да стане, са налице.
Несигурната коалиция на движението „Пет звезди“ на Луиджи ди Майо и „Лига“ на Матео Салвини – която положи клетва чак на 1 юни, е заложник на нарастващото напрежение между двамата партньори, което може да рискува постиженията ѝ досега. Любимецът на медиите Салвини използва конфликта, за да затвърди позициите си, а скорошните изборни поражения на Ди Майо увеличиха натиска.
Европейската комисия, която все още е в конфликт с Рим заради бюджета, отправи поредна нападка срещу италианското правителство в края на февруари, критикувайки правителството с довода, че действията му имат „трансграничен“ ефект.
ЕК не е единствената, която предупреждава за риска от „зараза“. Френският финансов министър Брюно льо Мер заяви по-рано, че не трябва да се подценява ефектът от италианската рецесия.
„Европейският съюз е прав за Италия“, посочва Корадо Алберто, ръководител на предприемаческата асоциация Api със седалище в Торино. „Тези, които говорят за стагнация, са прекалени оптимисти, изправени сме пред реална рецесия“, допълва той.
В петък статистическата агенция Istat съобщи за леко увеличаване на безработицата през януари и посочи, че икономиката е нараснала с 0,9% през 2018 г. спрямо 1,6% през предходната година. Дългът също се увеличава.
Италианското бизнес лоби Confindustria посочи миналата седмица, че тази година ще е трудна. Отслабването може да се разпространи и при потреблението на дребно, както и на кредитния пазар, допълнително влошавайки състоянието на страната.
В същото време доходността по италианските държавни ценни книжа отбеляза спад спрямо ръстовете си от 2018 г. От началото на годината средната им стойност варира около 2,8% за 10-годишните облигации спрямо пика от 3,8% през октомври. Това се дължи отчасти на укротяването на някои от бюджетните амбиции на правителството, както и решението му да свие леко целите за дефицита.
„Прогнозите остават много несигурни и италианските компании изглежда са наясно“ с това, посочва Винченцо Лонго, анализатор за IG Group в Милано. „Основните рискове остават свързани с международния и вътрешния контекст, като политическата несигурност е във фокуса на инвеститорите“, допълва той.