България ще продължи да бъде обект на мониторинг в групата страните с икономически дисбаланси. Това обяви Европейската комисия в анализа си в рамките на Зимния пакет на европейския семестър.
„Като макроикомист повече бих се разтревожил, ако ни кажат, че сме в баланс и спрат да ни преглеждат по-внимателно, защото това ще означава, че сме спрели“, каза по този повод пред Bloomberg TV Bulgaria икономистът Георги Ганев, програмен директор по икономически въпроси в Центъра за либерални стратегии.
„Прави ми впечатление и това става все по-типично през последните няколко години, има 14 водещи индикатора за това дали дадена страна изпитва дисбаланси, макроикономически, или не, България е извън праговите стойности на два от тях. Единият е нетната външна инвестиционна позиция, другият е темпът на нарастване на цените на недвижимите имоти.
В доклада за тези две неща много не става дума, той ползва тези индикатори, че има дисбаланси, за да се концентрира върху неща, които много повече приличат на истински проблеми в България. Голяма част от тях не са съвсем икономически, а са повече проблеми в държавното устройство и функционирането на държавата“, отчете Ганев в предаването „В развитие“ с водещ Делян Петришки.
Единият проблем демографският, който води хем до застаряващо население и евентуални здравни предизвикателства, хем до липса на достатъчно работна сила, особено с по-значимо ниво умения, подходящи за съвременния пазар на труда – това е икономическият проблем.
Иначе основно се говори за слабости в управленската структура на държавните предприятия. Говори се и за слабости в правораздаването на България по няколко линии – прането на пари, рамката за несъстоятелността, която се превръща в един момент и в дългов проблем. В обобщението изрично е споменато, че българската прокуратура продължава да е безотчетна и безотговорна“.
Според него докладът в рамките на европейския семестър се опитва да окуражи страната ни да изпълнява изискванията на Валутния механизъм и Банковия съюз, за да влезе в чакалнята на Еврозоната.
Икономистът отбеляза, че партньорският механизъм за проверка, по който България и Румъния са обект на наблюдение, ще приключи в края на 2019 г.
преди 5 години Сам аз не бих могъл да го кажа по-засукано, за да е политкоректно. Демографска катастрофа, предизвикана от безконтролното развъждане на негодни за нищо ***. Отговорните за това, трябва да бъдат съдени за геноцид и противодържавна дейност.И да - прокуратурата с престъпното си бездействие реално подрива държавността и законността - за което трябва да им се търси отговорност - начело с тyлумът главен прокурор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар