Цеков направи коментара си по повод домакинството на София на Европейската среща на младежките лидери, която се провежда до 10 март. На форума се обсъждат теми като предстоящите избори в Европа, как младите да бъдат насърчени да участват в тях, защо новото поколение е апатично към политиката и начините, по които да се устои на набиращия сила популизъм в страните членки от блока.
По думите му важно е младите хора да се сдружават в различни групи и платформи. “Гражданските организации дават вяра, че младите хора могат да отстояват и защитават своите каузи, да се борят за нещата, в които те вярват и че имат силата да го постигнат, каза Мирослав Цеков и даде за пример студентски и ученически стачки през последните дни в Белгия и Холандия, които насочват вниманието към бездействието на европейските лидери във връзка с климатичните промени. “Участниците в тези стачки са дори 15, 16-годишни младежи, които все още нямат право на глас”, информира той.
Радослав Георгиев, национален президент на JCI Bulgaria (Международна младежка камара – България), посочи, че идеята на организацията е развиването на лидерски умения сред младите хора от над сто държави. „Конкретно в Европа активизацията цели сближаване между страните членки на ЕС и то в момент, в който станахме свидетели на разногласия дори между два от основните стълба на блока – Франция и Италия“, обясни той.
Според него липсата на достатъчно млади хора на референдума в Обединеното кралство през 2016 г. е една от причините да бъде взето решението за Brexit. „В предстоящата раздяла между Великобритания и ЕС се корени неясното бъдеще на блока днес. Вероятно в краткосрочен план ефектът ѝ ще е негативен, но пък дългосрочно именно негативният пример има потенциала да обедини останалите страни членки на блока“, смята Георгиев.
Той е на мнение, че една от причините в България неформалният сектор в лицето на организации (с нестопанска цел и с идеална цел) да не се развива толкова бурно е това, че няма достатъчно финансиране както на ниво държава, така и от страна на бизнеса.
“Бизнесът не разпознава възможността да работи с организации и да дава нещо на обществото”, смята той и препоръча това да се промени. За пример той даде Португалия, която “като мащаб не е толкова различна, но отношението на бизнеса към неправителствените организации е много по-позитивно”.
Президентът на JCI Bulgaria съобщи, че организацията има локални секции във Варна, Пловдив, София и Плевен. “Идеята на нашите представители на младите лидери е да създават нови лидери. Ние създаваме проекти, чрез които да набираме членове като лидери, които могат да се развият на локално, национално и международно ниво”, обясни Георгиев.
Ще гласуват ли младите европейци на предстоящите избори за Европейски парламент? Има ли реална заплаха от популистките движения за единството на ЕС и икономическото развитие на Общността?
Вижте повече във видео материала.