IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Потребителите сами определят качеството на продуктите, които искат да са на пазара

Трябва да научим международните компании, които оперират на няколко големи пазара, да работят морално и етически, смята Асен Ненов от "Активни потребители"

20:30 | 24.01.19 г.
Потребителите сами определят качеството на продуктите, които искат да са на пазара

Безспорен факт е, че съставките на един и същ продукт трябва да са еднакви във всички страни. Промяната им говори за нова, съвсем различна стока. Няма как обаче да очакваме еднакви съставки на продуктите навсякъде и в същото време много по-ниска цена у нас. В този смисъл, потребителите сами определят качеството на продуктите, които искат да има на пазара. Това каза Асен Ненов, Асоциация "Активни потребители", в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Ненов отбеляза, че темата за двойния стандарт на храните не е нова, а подобен процес се наблюдава в последните поне 15 години. Според него обаче целенасочено занижаване на качеството на използваните съставки за Източния блок няма.

„Много се говори по темата, но има малко доказателства у нас. Не можем да съдим по по-малкото лешници в шоколадите за двоен стандарт, това не е статистическа информация и няма как това да значи, че продуктът трябва да бъде отстранен от пазара. Още повече, че примери за различни съставки на продуктите е имало и между западните държави“, даде пример за това, може ли да се говори за двоен стандарт при храните.

Според Ненов търсенето на пазара трябва да бъде определящо за продуктите на компаниите, а не налагането на глоби.

„Трябва да направим така, че самите фирми да имат вътрешна потребност да предложат продукт на пазара, който е непроменяем, предвидим, с добри характеристики и качество. Пазарът е свободен, няма как това да се случи с въвеждането на глоби“, убеден е експертът.

Асен Ненов засегна и въпроса за продажбата на стоки, които се представят като западно производство, но са правени в нашата страна.

“Големите компании биха пострадали, но те биха пострадали само ако направят друг тип продукт съвсем различен за съответния пазар. Ако продават същия продукт, който потребителите пожелават да купят, значи няма да има никакъв проблем за никого, посочи той. –  Така че аз не бих казал, че големите международни компании, които оперират на няколко големи пазара, са жертви. Не, напротив, те печелят, нека да сме наясно. Тяхната основна цел е печалбата на пари и те се справят добре, така че сега остава да ги научим да работят морално и етически.”

Повече от разговора вижте във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:57 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още