Италианският премиер Джузепе Конте успя да извоюва подкрепата на своите влиятелни вицепремиери и лидери на партиите в управляващата коалиция, което ще му позволи да представи нов проектобюджет пред Брюксел, след като първият бе безпрецедентно отхвърлен.
Евроскептичните заместници на министър-председателя Матео Салвини от „Лига“ и Луиджи ди Майо от движение „Пет Звезди“ държат по-голяма част от политическото влияние в администрацията и от самото начало са против това да бъдат правени отстъпки пред Европейския съюз.
След нов кръг от преговори с Конте, продължили до късните часове в неделя, е договорен нов пакет от мерки, който да бъде изпратен в Брюксел. В него влиза и предложението на премиера от миналата седмица за свиване на целевия бюджетен дефицит до 2,04%.
„Постигнахме съгласие по всичко“, заяви Салвини и добави, че бюджетът ще бъде „в граници, които трябва да задоволят ЕС“.
От своя страна Ди Майо увери, че няма да има промяна в плана за въвеждането на гражданския доход за най-бедните, нито за понижаването на пенсионната възраст – обещанията от новия бюджет, за които двамата със Салвини настояваха най-много. По думите му в текста се предвиждат и данъчни съкращения.
Финансовият министър Джовани Триа също е присъствал на срещата, по време на която е било договорено споразумение за ограничаване на т. нар. екотакса при покупката на някои луксозни автомобили, съобщи източник от „Лига“, пожелал анонимност.
Правителството също така е постигнало съгласие за намаляването на т. нар. златни пенсии – най-големите пенсионни пакети, както и по ускоряването на плащанията от държавната администрация за бизнеса, съобщиха от офиса на Конте.
Ди Майо и Салвини, които често влизаха в сблъсък заради детайлите на бюджета, в момента са постигнали пълно разбирателство, съобщи източник от „Лига“, отхвърляйки съобщенията за напрежение в правителството и намерението на Конте да подаде оставка.
Целите за дефицита за миналата година бяха понижени от 2,4%, след като от Европейската комисия върнаха проектобюджета с довода, че прогнозираният недостиг е прекалено голям, а цифрите за растежа – твърде оптимистични.
Но един от основните доводи на Брюксел за убеждаването на Италия стана заплахата за започване на наказателна процедура срещу страната, която би могла да доведе до глоби за милиарди евро.