Великобритания и Европейският съюз трябва да се подготвят за провеждането на втори референдум за Brexit, тъй като британският парламент по всяка вероятност няма да приеме споразумението за излизането от блока. Именно по тази причина обществеността ще трябва да се пребори със създалата се патова ситуация.
Това ще каже бившият британски премиер Тони Блеър по време на реч в Лондон в петък, цитиран от агенция Ройтерс, която разполага предварително с текст от изказването му.
По-малко от четири месеца преди Великобритания официално да напусне ЕС настоящият премиер Тереза Мей отмени гласуването в парламента на договореното от нея споразумение за развод с Брюксел, след като призна, че то няма нужната подкрепа.
„Сега трябва да е времето за подготовка – парламентът да е сигурен, че може да разгледа вариантите по деликатен начин, един по един, за да постигне споразумение за опция или за референдум. Европа трябва да гарантира, че ако Великобритания е готова да помисли отново, то и Европа ще е готова да помисли отново“, се очаква да каже Блеър, който бе министър-председател в периода от 1997 г. до 2007 г.
Според политика едно предложение на ЕС за реформа ще покаже, че „политическото ръководство на Европа и Великобритания се е вслушало в подчертаните тревоги на тези, които гласуваха за Brexit, не с неуважение към притесненията, но като им бъде отговорено по начин, който няма да донесе вреди“.
Блеър многократно призоваваше да се преразгледа решението за излизане от ЕС от провеждането на референдума от 2016 г., повтраяйки позицията и на други критици – включително френския президент Еманюел Макрон, според които Великобритания би могла да промени мнението си.
Според Блеър е „извратено“ това, че Великобритания и ЕС се подготвят за един вреден за икономиката Brexit без сделка, но не и за нов референдум.
„Знаем вариантите за Brexit. Парламентът ще трябва да реши по някой от тях. Ако парламентът не може, то той трябва да вземе решението да се обърне отново към народа“, посочва Блеър.
преди 5 години Ето, че се появи и гласът на разума в Кралството! Освен самото членство, само договор надграждащ първоначалният и даващ нови перспективи на целият ЕС, заедно с Англия, би бил адекватен на това високо политическо ниво! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ми не отговор Сигнализирай за неуместен коментар