Европейските борси регистрираха ръстове в сряда на фона на разнопосочни новини за пазарите. Позитивното настроение се промъкна по повод изказването на американския президент Доналд Тръмп, че е оптимист за шансовете за сключване на търговска сделка с Китай, съобщава CNBC. В същото време паундът се понижи до 20-месечно дъно след новината, че британският премиер Тереза Мей ще се изправи пред вот на недоверие от страна на членовете на собствената си Консервативна партия по-късно през деня.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 1,69%, като всички сектори и големи борси в Европа приключиха търговията на положителна територия.
Бенчмаркът на сините чипове в Лондон FTSE 100 прибави 1,08% към стойността си. В Германия показателят DAX нарасна с 1,38%, а френският измерител CAC – с 2,15%.
Акциите от суровинния сектор, заради тяхната голяма експозиция към Китай, бяха сред най-добре представилите се в сряда с ръст от 2,84%, след положителните сигнали от страна на Доналд Тръмп.
Книжата на германските кредитори Deutsche Bank и Commerzbank поскъпнаха съответно с 5,81% и 5,61% след новината, че германското правителство провежда разговори на високо равнище, за да изглади пътя пред двете финансови институции за евентуално сливане.
Междувременно акциите на датския производител на бижута Pandora се сринаха с 11,51%, след като от Carnegie намалиха целевата цена за книжата на компанията със 7%.
Фокусът на пазарите до голяма степен е насочен към световната търговия, след като Тръмп потвърди, че преговорите между Пекин и Вашингтон продължават.
Във вторник американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще се намеси в делото на правосъдното министерство в САЩ срещу главния финансов директор на Huawei Мън Уанджоу, ако това ще помогне на американските интереси или на търговските преговори между Вашингтон и САЩ.
Държавният глава също така потвърди, че няма намерение да увеличава митата върху китайски вносни стоки освен ако няма гаранции за постигането на търговско споразумение.
В същото време се появиха съобщения в медиите, че Китай намалява митата си върху произведени в САЩ автомобили. Американски държавен представител съобщи пред Ройтерс, че властите в Пекин са изпратили сигнал за понижаване, но Вашингтон все още трябва да изчака официалното оформяне на документацията и уточняването на времевата рамка.
На територията на Европа инвеститорите продължават да наблюдават задълбочаващите се политически сътресения в Обединеното кралство заради засилващата се реакция срещу Тереза Мей, докато тя се опитва да спаси сделката с Brexit.