Италианското популистко правителство се очаква да предложи цел за дефицита на страната за 2019 г. в размер на 2% - знак, че продължилите със седмици сблъсъци между Рим и Брюксел са към края си.
Италианският премиер Джузепе Конте се очаква по-късно в сряда да представи новия фискален план на правителството пред председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, съобщи говорител на министър-председателя. Според съобщението предложението е било обсъдено с ключови министри от кабинета, работещи върху бюджета.
Според представител на министерството на финансите зададената цел за дефицит ще бъде в размер на 2%, въпреки че сумата не е официално потвърдена, съобщава Bloomberg.
Настроението сред министрите е „положително“ и Конте ще представи на Юнкер „добри аргументи“ в опит да бъде постигнато споразумение, съобщи още източникът.
След новината спредът на италианските облигации спрямо германския бенчмарк се понижи до 275 базисни пункта.
Управляващата коалиция на антиимигрантската партия „Лига“ и антисистемното Движение „Пет звезди“ влезе в спор с Брюксел заради първоначалното предложение за дефицит на страната от 2,4%, което беше отхвърлено от Европейската комисия.
Заради настояването си Италия е застрашена от наказателна процедура, която може да ѝ струва милиарди евро.
Конте обаче може да се окаже, че разполага с ново оръжие в спора с Брюксел в лицето на Франция. Обещанието на президента Еманюел Макрон за отстъпки пред протестиращите „жълти жилетки“, което може да доведе до увеличаване на разходите на Франция, може да даде на италианския премиер възможност за искането на повече отстъпки от Брюксел. Плановете на Макрон може да тласнат френския дефицит до 3,5% по предварителни изчисления.
Във връзка със събитията във Франция и Италия италианският вицепремиер Матео Салвини заяви, че става въпрос за двойни стандарти.
„Уморих се от това, че някои могат да нарушават правилата, а Италия е поставена под лупа заради разлики от 0,1%“, заяви Салвини, цитиран от агенция Ansa.
По-рано днес еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси посочи, че евнтуалното преминаване на прага от 3% за Париж е приемливо „по изключение“.
„Ако вземем правилата, превишаването на този лимит може да се приеме ограничено, временно и по изключение", каза Московиси в интервю за в. „Паризиен".