България има консолидирана позиция – приемаме и изпълняваме всички изисквания и механизми от Парижкото споразумение за климата, но и категорично отхвърляме завишените изисквания, защото те трябва да бъдат съобразени с нашите национални интереси и възможности. Това коментира президентът Румен Радев в Катовице, където участва в Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP24).
„Смятаме, че социалният аспект е фактор от изключително значение за запазването на хиляди работни места“, подчерта държавният глава, цитиран от президентската пресслужба.
Той припомни, че България и ЕС вече изпълняват задълженията си съгласно Протокола от Киото.
„Ние сме на път да преизпълним нашата съвместна цел за намаляване на емисиите с 20% до 2020 г. спрямо нивата от 1990 г. През 2016 г. парниковите емисии в България намаляха с 49% в сравнение с базовата 1988 г. и с 4,4% в сравнение с предходната 2015 г.“, каза Радев.
Радев отбеляза, че България трябва да бъде много по-активна и да използва всички европейски програми и иновационни фондове за преструктуриране на въгледобива, за разработката и внедряването на нови екологично чисти форми на енергия, нов екологично чист транспорт и индустрия. И подчерта, че когато се говори за екологично чиста енергия много важно е да има сигурна и предсказуема енергия.
“В това отношение Европа също може да ни помогне много, ако не създава пречки, както в миналото, за пътя на руските доставки на газ за България, а и за самия ЕС”, каза Радев и припомни предложението си към руския президент Владимир Путин – пряка доставка към ЕС чрез т. нар. "Български поток", който да гарантира сигурността на доставките за Европа. Държавният глава бе категоричен, че само така България ще може да бъде един независим енергоразпределителен център.
В Катовице същата тема коментира и министърът на околната среда Нено Димов, предаде БТА.
„Договореното в Парижкото споразумение трябва да се следва, но по-високи амбиции към днешна дата България не може да подкрепи“, заяви той.
По думите на Димов тези амбиции ще дадат резултат през следващите десет години и първо трябва да видим какъв ще бъде той, преди да говорим дали амбициите трябва да се завишат или посоката да е различна.
Така или иначе защитата на на българската енергетика е важна, защото това е елемент на националната сигурност, това е въпрос да запазим тока по-евтин за българските граждани и българската икономика, коментира министърът. Той отбеляза, че единната позиция, която изразява българската държава, е добра основа за развитие.
Нено Димов посочи, че преструктурирането на енергетиката не е процес, който може да стане за една нощ.