IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейските борси затвориха с повишения заради цените на петрола

Слабите данни за еврозоната и бюджетните проблеми на Италия също засегнаха пазарите в петък

19:43 | 23.11.18 г. 6
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Европейските акции приключиха с противоречиви резултати в петък, засегнати от рязкото понижение на цените на петрола, съобщава CNBC.

Паневропейският Stoxx 600 беше на червена територия в ранния следобед, но успя да се възстанови и затвори сесията с повишение от 0,42%. Бенчмаркът на сините чипове на борсата в Лондон FTSE 100 изтри 0,11% от стойността си. Германският измерител DAX пък отчете повишение от 0,54%, а френският индекс CAC 40 се придвижи в посока нагоре с 0,14% .

борса борса

Цената на януарските фючърси със сорта Брент от Северно море, чиито котировки са референтни за европейския пазар, днес при търговията в Лондон се понижи с 6 на сто до 58,99 долара за барел, спадайки под прага от 59 долара за първи път от 27 октомври 2017 година, предаде ТАСС.

Малко по-рано днес януарските фючърси със сорта Брент поевтиняха с 4,2 на сто до 59,8 долара за барел, минавайки под прага от 60 долара за барел за първи път от 28 октомври 2017 година.
Котировките на черното злато започнаха рязко да се понижават през първата половина на октомври 2018 година и стойността на сорта Брент намаля с близо 30 на сто, съобщава БТА.

На този фон руската рубла отчете спад спрямо долара и еврото. Курсът на долара на Московската борса се повиши с 57 копейки до 66,19 рубли, а на еврото - с 27 копейки до 75,12 рубли.

Така петролът се насочва към седми седмичен спад. Търговците са съсредоточени върху нарастващия риск от ново пренасищане със суров петрол: министърът на петрола в Саудитска Арабия заяви в четвъртък, че производството на най-големия износител в света се е покачило през този месец след скока през октомври. От друга страна, американските запаси се покачиха за девета поредна седмица.

Саудитците сигнализираха, че ще свият производството през декември, но ако ОПЕК и Русия не успеят да постигнат нова сделка, за да ограничат доставките по време на срещата през следващия месец, анализаторите считат, че през 2019 г. ще има продължително свръхпредлагане. То ще компенсира успеха на групата през последните две години за понижаване на глобалните резерви.

До края на търговията WTI се задържа на около 51,13 долара за барел.

Европейският банков индекс се понижи с около 0,5% на фона на предупрежденията от редставителите на Европейската централна банка, че несигурността и напрежението около бюджета на Италия ще навредят на икономиката на страната в дългосрочен план. Управителят на Италианската централна банка Игнацио Виско призова правителството да свие разходите за финансиране на дълга, намалявайки несигурността за пазарите.

Междувременно британската Flybe излезе на върха на Лондонската фондова борса в петък въпреки обявлението от миналата седмица, че преговаря с потенциални купувачи. Акциите на авиокомпанията се повишиха с близо 70%, въпреки че конкурентите Ryanair и Easyjet обявиха, че не са сред кандидатите за сделката.

Слабите данни за еврозоната също засегнаха пазарите в петък. Доходността на облигациите падна, след като инвеститорите промениха прогнозите си за растеж.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:19 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 2
studioaa
преди 5 години
Петролните компании едва ли ще се сринат като технологичните балони, но може да пострадат сериозно. Вероятно печалбата им ще падне сериозно или поне в началната фаза на мечия пазар петролните акции ще вървят почти само надолу, в последствие цената на петрола ще скочи заради опитите за стимулиране на икономиката, които разбира се ще се провалят или най-много да надуят поредния балон, но този път едва ли ще стане. Все пак суровините са много устойчиви на инфлация за разлика от потребителските стоки, които ще бъдат направо размазани. Ти силно подценяваш възможността за голям краш на пазарите, по-голям от този през 2008 и дълбоко се заблуждаваш, че всяко падане е само временно. През 1989г Nikkei 225 беше беше близо 45 хил. пункта днес е 21 хил. Дори 30 години след пукането на балона акциите не са се възстановили до нивата от преди толкова време. Напълно възможно е да не видим DJIA на ниво 30 хил. дори до отвъд 2050. Напълно възможно е да не видим DAX на ниво 15 хил. дори отвъд 2060. Готов ли си да чакаш толкова време?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 2
studioaa
преди 5 години
Даймлер няма да стане 30 евро, а по-скоро 10 евро или дори по-малко.Печалби няма да има изобщо, но за сметка на това ще има загуби и отрицателен дивидент. Няма значение дали след 5 години дивидента ще е 3 евро или 5 евро и дори 10 евро при положение, че това евро ще има покупателна способност само малка частичка от това, което има днес. Пазарите ще са надолу още много дълго време, а по отношение на покупателна способност 9 от 10 акции са само надолу в последните 20 години. Днес една акция на много компании струва по-малко като покупателна способност спрямо почти всяка суровина в сравнение с 1998. Инфлацията няма да вдигне пазара както се надяваш, а точно обратното пазарът ще се гмурне към дъното заради високата инфлация и ще даде началото на период, в който инвестициите в акции ще станат като дъжда в пустинята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 1
studioaa
преди 5 години
Този спад на петрола без съмнение предхожда срив на икономиката и потреблението. През 2008 имахме 60% спад ако не ме лъже паметта. Петролът вече е в мечата бърлога, но спокойно - скоро почти всички акции ще го последват там, начело с производителите на автомобили като Даймлер, Рено, Пежо, VW, BMW и Волво. Ще имаме мощна меча атака срещу акциите на производителите на цигари, алкохол и захарни изделия, напитки както и срещу всички хотелиери, ресторантьори, строители и брокери както и банкери и инвестиционни посредници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още