Испания ще гласува срещу проекта на споразумението между Европейския съюз и Великобритания в неделя освен ако не бъде модифициран, за да показва ясно, че спорната британска територия Гибралтар зависи от преговори между Мадрид и Лондон, заяви министър-председателят Педро Санчес.
Исканията на Испания за Гибралтар са последният опит на страните членки на ЕС да защитят по-добре националните си интереси преди срещата на лидерите на съюза в неделя, но според дипломати няма сериозни опасения, че това може да попречи на сделката.
„Към днешна дата, ако не бъдат направени промени по отношение на Гибралтар, Испания ще гласува с „не“ на споразумението за Brexit”, каза Санчес на конференция в Мадрид.
Според правилата на ЕС договорът трябва да бъде одобрен с квалифицирано мнозинство, а не с единодушие. Затова една страна, като Испания, не може да го блокира. Европейската комисия заяви, че е наясно с опасенията на Испания и че очаква въпросът да бъде решен.
Малък полуостров на южните брегове на Испания, който е британска територия от 1713 г. насам, Гибралтар е основен спорен въпрос в отношенията между двете страни. Испания от дълго време претендира за суверенитет над него.
Гибралтар трябва да напусне ЕС заедно с Великобритания през март, макар че 96% от населението му гласува на референдума през 2016 г. да остане в блока.
Макар че Испания миналата седмица първоначално приветства протокола за Гибралтар в проектоспоразумението за Brexit, външният министър Йозеп Борел в понеделник каза, че има объркване по отношение на Гибралтар в основния текст на сделката.
Това трябва да бъде изяснено в по-широка политическа декларация по новите отношения между ЕС и Лондон, каза Борел, а Санчес потвърди това във вторник.
„Ако в неделя на Европейския съвет сделката за Brexit не признае, че ситуацията с Гибралтар трябва да бъде договорена директно между Испания и Великобритания, това правителство няма да я приеме“, написа Санчес в Twitter.
“Ако това правителство, което е проевропейско, се окаже в тази ситуация, това означава, че някой в Брюксел не си е свършил работата добре“, каза той, добавяйки, че Испания е предложила редица опции по проекта както на Великобритания, така и на главния преговарящ на ЕС Мишел Барние.
преди 5 години Задължително е входът на Средиземно море и Европа да си бъде в ръцете наевропейци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар