Франция и Германия ще представят в понеделник плановете си за ограничен съвместен бюджет на еврозоната, който – поне засега, ще бъде фокусиран основно върху финансирането на инвестиции. Това съобщават източници от френското министерство на финансите, цитирани от Ройтерс.
Планът цели да избегне прилагането на по-противоречивите планове за това да се използва бюджетът за подпомагане на страни от еврозоната, които имат икономически затруднения, и така да не се стига до опозиция срещу него от страна на други членове на валутния блок.
Париж и Берлин се договориха през юни да доразвият плановете си за общ бюджет до края на годината като част от по-широкообхватен пакет за засилване на интеграцията в еврозоната – предложение, подкрепяно от отдавна от френския президент Еманюел Макрон.
Тази идея обаче бързо получи отпор от някои държави в общността, водени от Холандия, които се притесняват за това колко пари ще изисква подобен план и как средствата ще бъдат използвани.
Финансовите министри на Франция и Германия ще представят на своите колеги от еврозоната новите предложения по време на среща в понеделник в Брюксел, като също така ще дадат повече подробности за правната рамка и управлението на бюджета.
„Има разбирателство сред германците, че трябва да заявим необходимост от бюджет за разходи за инвестиции и конкурентоспособност“, посочват източници от финансовото министерство.
Техният план също така избягва споменаването на конкретна сума, оставяйки нейното изготвяне на държавните ръководители, допълват запознатите, видели текста на предложението от две страници.
В него се посочва, че бюджетът ще бъде част от този на ЕС, въпреки че ще е управляван от правителствата на еврозоната, които ще договарят съвместно рамката за това коя страна колко ще плаща.
Държавите от валутния блок ще трябва да представят свои инвестиционни програми пред Европейската комисия, която да ги одобри, за да им бъдат отпуснати средства. Те също така ще могат да се възползват от средствата, само ако спазват европейските фискални правила.
„Бюджетът на еврозоната ще насърчи сближаването и ще стимулира изпълняването на реформите, по-специално чрез съфинансиране на насърчаващи растежа публични разходи, например за инвестиции, научноизследователска и развойна дейност, иновации и човешки капитал“, се посочва в текста на предложението.
В него се допълва още, че бюджетът може да има и стабилизационна функция, като например при оттегляне на средства в случай на натиск върху публичните финанси на дадена страна.
От френска страна има предложение държавите да плащат за общ паричен фонд, от който могат да взимат междинни заеми по време на рецесия, за да поддържат средствата си за инвестиции. Държавите също така ще могат да прекратяват плащанията си по време на финансови затруднения, за да намалят напрежението върху бюджетите си.
Берлин на свой ред предлага създаването на фонд за презастраховане.