Представителите на еврозоната са обсъдили възможността за това да бъде използван спасителният фонд на блока, за да се ограничи евентуално разпространение на италианските дългови неволи и сред други задлъжнели страни. Това заяви главният икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Петер Прат, цитиран от Ройтерс.
Разходите по кредитите в Италия нарастват, откакто Рим предложи новия си бюджет за догодина, който предвижда увеличение на дефицита. Това от своя страна изправи страната в сблъсък с Брюксел и разпали страховете от нова дългова криза в еврозоната.
По думите на Прат това е започнало да оказва ефект върху финансирането на Гърция и по тази причина политиците в еврозоната разглеждат възможността за обръщане към Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) при по-нататъшно разпространение.
„Съществува една дискусия, която е на политическо ниво, за предпазните мерки, които можем да предприемем, ако има разпространение и в (други) страни“, заяви Прат в Лондон. Това не са „мерки на централната банка. Те са свързани с ЕСМ“, заяви той.
Инвеститорите се опитват да определят дали по-затегнатите финансови условия в Италия могат да променят плановете на ЕЦБ за спиране на програмата за изкупуване на облигации, което трябва да се случи в края на тази година, и увеличаването на лихвените проценти по някое време след следващото лято.
Според Прат е отговорност на правителствата на отделните държави да задържат инвеститорите си.
„Други фактори като икономическите основи и кредитоспособността на емитентите, оценена от пазарните участници, остават ключови определящи фактори за нивата на доходност по облигациите и спредовете“, заяви той.
Прат също така подкрепи очакванията на анализатори за първото увеличение на лихвите на ЕЦБ от 2011 г. насам, което се очаква да стане по-късно следващата година. Той обаче предупреди, че политиката на ЕЦБ ще остане предвидима и затягането ще бъде постепенно.
По-рано предишния месец генералният секретар на ЕСМ Калин Анев Янсе заяви в интервю за Investor.bg, че не вижда Италия като потенциален клиент на ЕСМ.
„Италия е много по-силна, отколкото мнозина смятат. Тя никога не изпита нужда от нашата подкрепа и страната успя да се справи с кризата добре“, заяви той.
преди 5 години "Той обаче предупреди, че политиката на ЕЦБ ще остане предвидима и затягането ще бъде постепенно." - хубаво е че всички са предупредени - да няма изненади . отговор Сигнализирай за неуместен коментар