Брюксел не може да намери страна от Европейския съюз, която да се съгласи да приеме юридическия адрес на дружеството със специална цел (Special Purpose Vehicle - SPV), чрез което да се обработват плащанията по вноса и износа в търговията с Иран преди влизането в сила на американските санкции на 4 ноември. Това съобщава днес Financial Times, цитиран от ТАСС и БТА.
Според изданието, което се позовава на дипломатически източник, членките на ЕС се опасяват, че Вашингтон може да ги накаже политически или дори да въведе допълнителни санкции.
Никое европейско правителство не иска да застава на пътя на САЩ като приеме дружеството със специална цел, допълва друг източник на Financial Times.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо определи по-рано плановете за създаване на такъв механизъм "една от най-контрапродуктивните мерки, които можете да си представите" за мира и сигурността.
Санкциите са част от икономическия натиск, който САЩ оказват върху Техеран, след като президентът Доналд Тръмп изтегли страната си от споразумението за иранската ядрена програма от 2015 година.
Европейските държави, начело с Франция, Германия и Великобритания, искат да продължат търговията с Иран, противопоставяйки се на Вашингтон.
Европейският топ дипломат Федерика Могерини заяви по-рано, че дружеството със специална цел ще бъде учредено "преди ноември", макар да не бе определен официален срок и да не бяха представени подробности за дейността му, припомня изданието.
преди 6 години Мишки :DДа приемат бързо Украина в ЕС и да отворят фирмата в Крим, той нали е украински :DDD отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "Следователно без външна помощ нищо съществено не би могло да се промени в парадигмата на европейско-американските отношения. "Познай от раз чия ще е? Руска или Китайска :)А защо не и 2-те.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Обективно е невъзможно Европа да се противопостави за сега на САЩ.Най голямата европейска държава и мотора на ЕС е над седемдесет години под"мека" американска окупация. Американското ядренно оръжие е разположено почти във всички възлови държави на континента,управляващият политически елит в ЕС е тотално купен от задокеанските спонсори, източно европейските елити , които дължат своето положение изключително на Америка блокират всякакъв и най дребен опит за провеждане на политика отговаряща на интересите на страните в Европа!Следователно без външна помощ нищо съществено не би могло да се промени в парадигмата на европейско-американските отношения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар