IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС не се справя с развитието на технологии за възобновяема енергия

Неясните правни и политически рамки са възпрепятствали или забавили напредъка на много проекти за възобновяема енергия и за улавяне на въглерод

21:30 | 23.10.18 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейската сметна палата представи днес доклад, според който действията на ЕС в подкрепа на улавянето и съхранението на въглерод и на иновативни технологии за възобновяема енергия не са успешни, съобщава пресслужбата на сметната палата, цитирана от БТА.

Според документа между 2008 и 2017 г. са били поставени значими цели, но подкрепата от ЕС за първоначални проекти е постигнала твърде малко за изпълнението им и постигането на резултати.

През 2009 г. ЕС е започнал да финансира две големи програми за подкрепа на улавянето и съхранението на въглерод и за иновативни технологии за възобновяема енергия - Европейската енергийна програма за възстановяване и програмата Резерв за нови участници 300. При общи разходи от 3,7 млрд. евро, с двете програми са поставени значими цели за улавяне на въглерод и за изграждане на иновативни технологии за възобновяема енергия. Съгласно Парижкото споразумение от 2015 година ЕС е поел задължение до 2030 г. да намали парниковите газове с най-малко 40 на сто, в допълнение към съществуващата си цел за постигане на икономика с ниско използване на въглерод до 2050 година. 

Европейската сметна палата е оценила дали разработването, управлението и съгласуването на двете програми в предвидените срокове е довело до очаквания напредък в осигуряването на подкрепа за преминаване към търговско разпространение на улавянето на въглерод и иновативните технологии за възобновяема енергия.

Проверени са били проекти в Германия, Испания, Холандия, Полша и Великобритания.

Според заключенията Енергийната програма за възстановяване допринася значително за развитието на използването на вятърна енергия чрез разположени в морето съоръжения, но не е постигнала целите за улавянето на въглерод.

С програмата "Резерв за нови участници" не е осъществен нито един успешен проект за съхранение на въглерод и се отбелязва твърде слаб напредък в осигуряването на подкрепа за развитие на повече технологии за възобновяема енергия.

Неблагоприятните условия за инвестиции са засегнали и двете програми. Неясните правни и политически рамки са възпрепятствали или забавили напредъка на много проекти за възобновяема енергия и за улавяне на въглерод, се посочва в доклада. Отбелязва се ключовата ролята на нестабилните и по-ниски от очакваните пазарни цени на въглерода след 2011 година, довели до неуспеха в разпространението на улавянето и съхранението на въглерод.

Насоките на програмата "Резерв за нови участници" са ограничили способността на ЕК и на държавите в ЕС да се съобразят ефективно с променящите се обстоятелства. Процесите по подбор на проекти и вземане на решения са били сложни, а други изисквания са ограничили гъвкавостта на програмата. Необходимо е основно подобрение на съгласуваността за постигане на по-голяма прозрачност, показва проверката. Докладът изразява загриженост от липсата на ясна отчетност и средства за надзор на програмата "Резерв за нови участници". Финансирането по програмата не е минало през бюджета на ЕС и не е отразено в общностния счетоводен баланс, се допълва в документа.

ЕС подготвя обособяването на Фонд за иновации през 2021 година, който да подкрепи ускоряването на прехода към нисковъглеродна икономика.

Сметната палата препоръчва на Европейската комисия да увеличи възможностите за ефективна подкрепа от ЕС за такива проекти; да подобри процедурите за подбор на проекти и вземане на решения по отношение на бъдещия Фонд за иновации и да осигури неговата гъвкавост възникването на външни промени, както и да засили вътрешното съгласуване за насочване на подкрепата от ЕС. ЕК трябва също така да осигури отчетността на Фонда за иновации и на програмата "Резерв за нови участници".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 1
mrynmryn
преди 6 години
ЕС се превърна в един социалистически ***, раздават се помощи на ляво и на дясно, бюрокрация до край и не могат да се вземат никакви адекватни решения. Докато САЩ технологически са вероятно 10 години пред целия ЕС, Китай разполагат с 1/7 от работната сила на света, ЕС има само застаряващо население, което технологично е на ниво "ДВГ". По-добре див капитализъм, отколкото врънкащи за помощи и висящи по опашките бизнеси. И тия евро проекти са единствено преразпределяне на пари, без никаква реална стойност, ако фирмата не се развива и извън границите на ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
vzhekoff
преди 6 години
От една страна правят инсталации за улавяне на въглерод, а от друга - горят въглища...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 1
Pyramid
преди 6 години
Т.е. пак търсят другаде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 1
Pyramid
преди 6 години
ЕС няма как да се справи с ВЕИ при положение, че страда от тежка ментална недостатъчност. Опростачването на възобновимата енергия единствено оскъпява и затруднява нейното по-широко навлизане. Например, всяка АЕЦ би могла да удвои полезното си действие на половината от цената за нов реактор. Как ? Доклад по темата (с картинки, като за деца + примерна калкулация и числена обосновка) трябваше дабъде публикуван в списание ИТИ, секцията за кондеренцията на 11.май.т.г. в гр.Плевен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още