Бюджетният дефицит в еврозоната е достигнал през второто тримесечие на 2018 г. ниво от 0,1% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това сочи лек спад спрямо нивото от 0,2% през първите три месеца годината и е най-ниският дефицит от следенето на показателя, започнало през 2002 г. Това показват последните сезонно коригирани данни на Евростат, публикувани днес.
В Европейския съюз (ЕС) като цяло бюджетният дефицит се равнява на 0,3% от БВП, което също е най-ниският в историята на проучването. Той също бележи понижение спрямо предишните три месеца, макар и доста по-слабо – от 0,5%.
През второто тримесечие на 2018 г. държавните приходи в еврозоната се равняват на 46,2% от БВП спрямо разходи за 46,3% от БВП. В същото време данните за ЕС като цяло сочат, че приходите са били 44,9% от БВП, а разходите – 45,2%.
Според данните на Евростат за второто тримесечие на годината в нито една страна не се наблюдава бюджетен дефицит от над 3 на сто от БВП (дефицит под 3% от БВП е един от числовите критерии за членство в еврозоната - бел. ред.). За няколко страни обаче, включително Гърция, Испания и Италия, липсват данни.
В България сезонно коригираният излишък се оценява на 1,5% от БВП за второто тримесечие на 2018 г., запазвайки се без промяна спрямо предишните три месеца. През същия период на миналата година обаче страната е отчела дефицит, равняващ се на 2,0% от БВП.
Най-голям излишък в ЕС отчита Малта (4,9%), следвана от Латвия (2,5%) и Германия (2,4%). Най-голям дефицит пък бележат Португалия (-2,7%), Франция (-2,5%) и Румъния (-2,2%).