Италианското правителство е готово да обсъди целите за бюджета си с Европейския съюз. Това заяви вицепремиерът Луиджи ди Майо, повтаряйки отново, че управляващата популистка коалиция няма планове да напуска еврозоната.
Италия влезе в сблъсък с ЕС, след като заяви плана си да увеличи бюджетния дефицит на страната до 2,4% от производството през следващата година от 1,8% през 2018 г. От своя страна Европейската комисия определи проектобюджета на Рим за догодина като безпрецедентно нарушаване на европейските фискални разпоредби.
Ди Майо заяви пред радио RTL 102.5, че Италия ще изпрати писмо до комисията, в което да обясни своите причини за придържането си към целта от 2,4%, като правителството е готово да „седне на масата“ за преговорите, съобщава Ройтерс.
Изказването на вицепремиера идва, след като източник на правителството обяви, че Рим очаква ЕК да поиска за първи път в историята си държава членка да ревизира проектобюджета си. Откакто получи по-големи правомощия относно основния финансов закон на отделните членки ЕК никога не е молила държава да представи ревизиран бюджет.
Но публичният дълг на Италия в размер на 2,3 трлн. евро – един от най-големите в света, прави страната уязвима и може да я превърне в източник на проблеми за останалите страни от еврозоната.
Според източника на агенция Ройтерс финансовият министър Джовани Триа и премиерът Джузепе Конте без успех са настоявали за свиване на целите за дефицита за следващата година по време на заседание на кабинета в събота. Запознатият също така не отхвърли възможността да бъде постигнато споразумение за задаването на по-ниски цели по време на триседмичния период на преговори между Рим и Брюксел, който ще последва отхвърлянето на сегашните предложения.
Макар че властите очакват решението да бъде взето във вторник, официалното му съобщаване може да не стане в същия ден.
От ЕК заявиха на свой ред, че вече са изразили „сериозните си притеснения“ за проектобюджета пред италианските власти, искайки от тях обяснение, което да бъде предоставено не по-късно от понеделник следобед.
Инвеститорите следят отблизо конфликта между Рим и Брюксел, което доведе до повишаване на доходността по италианския дълг и разширяване на спреда на 10-годишните държавни ценни книжа спрямо германския бенчмарк.
Но по думите на италианския секретар на съвета на министрите Джанкарло Джорджети увеличаването на разликата представлява риск за местните банки и допринася за напрежението във финансовата система.
„Спредът е риск за банките, който не можем да игнорираме“, заяви Джорджети, който също така е високопоставен представител на крайнодясната партия „Лигата“, цитиран от Bloomberg. Според него ситуацията изисква „сериозен и отговорен подход от страна на правителството“.
Спредът на облигациите, публичния дълг на банките и новите банкови разпоредби на ЕС създават трудности за италианската финансова система, която може да се окаже, че трябва да увеличи капитала на някои институции, които вече са уязвими, посочи още Джорджети.