Европейският съюз се очаква да спечели политическата подкрепа на Азия в кампанията си за противопоставяне на политиките на американския президент Доналд Тръмп срещу световните търговски разпоредби, борбата срещу климатичните промени и международното ядрено споразумение с Иран.
В подготвяно изявление в края на азиатско-европейската среща на върха в Брюксел, която завършва в петък, от ЕС посочват, че правителствените лидери са се обединили около „жизненоважната необходимост за поддържане на отворена световна търговия и отстояването на основана на правилата многостранна търговска система със Световната търговска организация в нейния център“.
Европейските и азиатските лидери трябва да осъзнаят „сериозните предизвикателства, които представляват климатичните промени, тяхното огромно отражение, усещащо се навсякъде по света, както и необходимостта от спешни и ефективни действия“, става ясно от предварителният текст, видян от Bloomberg News. В него също така посочва „колективната подкрепа“ на участниците във форума за иранското споразумение.
„Срещата показа, че страните, събрали се от Европа и Азия, искат основаваща се на правилата световна търговия и ангажимент към мултилатерализма“, заяви в петък германският канцлер Ангела Меркел преди началото на втория ден от срещата. По думите ѝ това изпраща важен сигнал, защото „почти две трети от световния брутен вътрешен продукт е събран тук“.
Срещата подчертава действията на международната общност за реакция на последствията от политиката на президента Тръмп за „Америка на първо място“, която доведе до това САЩ да се съмняват в надеждността на СТО, да излязат от споразумението за климата от 2015 г., както и от трудно извоюваната сделка за иранската ядрена програма.
„Когато става въпрос за климатични промени, е важно да спечелим тези страни като партньори“, заяви австрийският канцлер Себастиян Курц, в чиято страна е ротационното председателство на Съвета на ЕС. По думите ме у важно двата региона да действат „като един“.
Двудневната среща събира на едно място лидерите на над 50 европейски и азиатски страни, сред които 28-те страни членки на ЕС, Русия, Китай, Япония, Южна Корея и други.