Италианските власти трябва да спрат да поставят под въпрос еврото и трябва “да успокоят” дебата за бюджета, тъй като вече са нанесли щети на компании и домакинства, заяви управителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, цитиран от Ройтерс.
Италианското правителство води спорове с европейските власти във връзка с плановете на Рим да утрои дефицита през следващата година, като се отказа от предишното обещание да намали бюджетната дупка в една от най-задлъжнелите страни в блока.
“Разширяването на бюджета в страна с висок дълг става много по-сложно… ако хората започнат да поставят под съмнение еврото”, коментира Драги по време на пресконференция в Индонезия в рамките на годишната среща на Международния валутен фонд (МВФ).
“Тези изявления… нанесоха реални щети и има множество доказателства, че във връзка с тези изявление се увеличава спредът”, посочи Драги. “Резултатът от това е, че домакинствата и фирмите плащат по-високи лихви по заемите”.
Доходността по италианските облигации се повиши рязко по-рано тази есен, след като представител на една от управляващите партии заяви, че Италия би била облагодетелствана от отказване от еврото.
“Първото нещо, което трябва да направите, е да успокоите тона. Второто е да изчакаме фактите”, коментира още Драги, подчертавайки необходимостта от проучване на действителните планове за разходи, които могат да се различават от обявеното от правителството.
Но Драги се противопостави на обвиненията от страна на представители на италианското правителство, че планът на ЕЦБ за постепенното преустановяване на изкупуването на активи до края на годината е причина за увеличението на спредовете.
Драги, бивш управител на италианската централна банка, заяви, че през юни пазарите не са реагирали на това решение на ЕЦБ, а са се насочи конкретно към италианските проблеми.