Европейските пазари завършиха борсовата сесия в понеделник дълбоко на червена територия, потопени от продължаващите неволи около италианския бюджет и по-слабата азиатска търговия, съобщава CNBC.
Паневропейският измерител Stoxx 600 отписа 1,14%, като всички сектори в състава му не можаха да отбележат ръстове до края на търговията.
При отделните измерители британският FTSE 100 отчете спад от 1,16% до 7233,33 пункта, а френският бенчмарк CAC 40 – от 1,10% до 5300,25 пункта. Германският показател DAX регистрира още по-голямо понижение от 1,36% до 11 946,99 пункта.
Един от най-зле представящите се сектори бе този на банките, който загуби над 1% заради продължаващите притеснения около новия бюджетен план на Италия. Индексът на борсата в Милано FTSE MIB се срина с 2,43%, а доходността по италианските държавни ценни книжа достигна нови ръстове по време на търговията.
Доходността по 10-годишните италиански държавни ценни книжа достигна най-високото си ниво от 4 години и половина насам, достигайки 3,593%. В същото време доходността по двугодишните облигации достигна 1,557% - най-високото й ниво от юни насам, съобщава в. Wall Street Journal.
Европейският съюз продължава да е притеснен за бюджета на Рим, като през уикенда от Брюксел посочиха, че плановете на правителството може да се окажат в нарушение на исканията към страната от по-рано през лятото. В отговор италианските власти посочиха, че нямат намерение да променят заложените цифри.
Новините около държавните финанси оказаха особен натиск върху вече нестабилния банков сектор в страната. Акциите на Unicredit, Ubi Banca и Banco BPM поевтиняха със съответно 3,56%, 4,47% и 6,12%.
На обратния полюс са книжата на норвежката компания за алуминий Norsk Hydro, които поскъпнаха с близо 3,8%, след като тя получи разрешение за частичното подновяване на рафинерията си „Алунорте“.
Шведската компания Tele2 също отчете поскъпване на акциите си с над 1,5%, след като от Европейската комисия разрешиха сливането й с Com Hem Holding.
Слабата европейска борсова сесия идва след сходни резултати и в Азия. По-рано от Китайската народна банка съобщиха, че ще съкратят количеството пари, които банките трябва да държат като резерв. Решението идва на фона на продължаващите притеснения за ефектите върху икономиката на Поднебесната империя от търговския й конфликт с Вашингтон.
Китайските пазари отчетоха особени спадове по време на днешния първи ден на търговия след едноседмични празници в страната.
преди 6 години Има ли някой мераклия ?Да плаща а аз да ям и пия.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар