Италианският заместник министър-председател Матео Салвини заяви в понеделник, че се надява рейтинговите агенции да не действат с предубеждение към Италия, когато страната преразглежда стойността на своя дълг и отново засегна темата за излизането от еврозоната, съобщава Ройтерс.
Международната рейтингова агенция Moody’s, която оценява Италия с рейтинг Baa2 (умерен кредитен риск), очаква Рим да обяви своите фискални планове, като заяви, че ще се произнесе за рейтинга ѝ до края на октомври.
Американската корпорация за финансови услуги Standard & Poor’s, която постави рейтинг BBB (какъвто има и България) на кредитоспособността на Италия, планира да разкрие своята оценка на 26 октомври.
„Надявам се никой да не е с предубеждения към това правителство или със странни намерения“, заяви Салвини в интервю по радио RTL.
Той добави, че действията на рейтинговите агенции не трябва да притискат Италия да разпродава своите държавни компании, като енергийните групи ENI и ENEL, застрахователната компания Assicurazioni Generali и националната поща Poste Italiane.
“Моите деца ще израснат в европейски кондоминиум с евро в джобовете си. Излизането от еврото не е въпрос, поставен на дневен ред, не и днес, утре или след това“, заяви Салвини.
Бюджетният план на Италия може да навреди на правителството, смятат анализатори, които виждат риск в растящите разходи по заеми, битката с Брюксел и понижаващите се рейтинги.
В писмо, изпратено до Италия през миналата седмица, Европейската комисия заяви, че е притеснена относно плановете за бюджетен дефицит на страната за следващите три години, след като от Рим не се съобразиха с изискванията на Европейския съюз.
Рим обаче заяви, че не смята да се оттегли от своите планове.
„Това правителство е атакувано от медиите и ЕК още от момента на своето създаване“, добави Салвини.
Разходите на Италия за обслужване на кредитите почти се удвоиха, откакто правителството дойде на власт през пролетта. Това е сериозен проблем за страна, в която държавният дълг надхвърля 2,2 трлн. евро, или 132% от БВП. Той също така води до по-високи разходи по кредитите за домакинствата и бизнеса, смятат анализатори.