Повечето европейски пазари завършиха сесията с положителни резултати, като основният фокус за деня остана предоговарянето на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA) между САЩ и Канада, съобщава CNBC.
След няколко седмици на преговори между двете страни най-накрая Вашингтон и Отава успяха да се споразумеят за осъвременяване на NAFTA и запазването му като тристранен пакт с Мексико.
Преговорите за нов вариант на споразумението стартираха преди повече от година и през последните месеци многократно изпадаха в задънена улица, а спорове имаше преди всичко между Съединените щати и Канада. Сред проблемите е и фактът, че Отава предпазва своите млекопроизводители с високи защитни мита. В бъдеще се предвижда американските фермери да получават по-добър достъп до канадския пазар на мляко.
Сделката ще включва допълнителни споразумения за квоти за Мексико и Канада, които ще защитят текущия им износ на автомобили, както и бъдещото производство от митата, които Тръмп заплашва да наложи, заяви един от служителите на Белия дом, но отказа да коментира спецификата.
На фона на тези събития паневропейският индекс Stoxx 600 отбеляза ръст от 0,25% до 384,14 пункта, като една от основните теми за деня, която все пак не успя да повлияе значително на представянето на бенчмарка беше свързана с нискобюджетната авиокомпания Ryanair Holdings Plc, която стана поредната европейска авиокомпания, предупредила за нарастващите разходи, като заяви, че трудовите спорове и по-високите цени на горивата оказват влияние върху финансовите ѝ резултати.
Нискотарифната авиокомпания е принудена да отстъпи малко по отношение на финансовите си резултати за текущата финансова 2018/19 година, не на последно място заради стачките, и не изключва и ново, допълнително понижение на целите си.
Акциите поевтиняха с над 12 на сто в Дъблин – най-сериозният спад в цената от над 2 години, като книжата на EasyJet също са надолу, но с 4,5 на сто, както и тези на Air France - с 3,9 на сто.
На Лондонската борса индексът FTSE 100 отметна 0,26% от стойността си, приключвайки сесията при 7490,68 пункта. По-рано през деня британският министър на финансите Филип Хамънд заяви, че икономиката на страната вече е засегната сериозно главно заради несигурността, предизвикана от излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз (ЕС).
По думите му голяма част от компаниите в момента не предприемат действия, очаквайки какъв ще бъде резултатът от тези преговори, преди да потвърдят своите инвестиционни планове. Той също така допълни, че според него сделката за развода ще даде тласък на икономиката.
През уикенда британският министър-председател Тереза Мей призова своите съпартийци да се обединят за добро споразумение за Brexit. Тя настоя, че „планът от Чекърс“ е единственият правилен път да се върви напред.
В същото време бившият британския министър за Brexit Дейвид Дейвис заяви, че според него вероятността правителството да постигне споразумение по въпроса за излизането от ЕС е 80-90 процента. Той обаче предупреди, че очаква преговорите да се водят до последно.
Френският показател CAC приключи деня на зелена територия с ръст от 0,28% до 5508,72 пункта.
В Германия местният измерител DAX отбеляза повишение с 0,73 на сто до 12 336,59 пункта.
Безработицата в еврозоната е достигана най-ниското си ниво от ноември 2008 г. насам - 8,1 % като се очаква сериозно раздвижване на пазара на труда през март 2019 г., когато ще се реши излизането на Великобритания от ЕС.
преди 6 години Няма лошо, стига да не се издъни с трясък, както НАЙ-ГОЛЕМИЯ АМЕРИКАНО-ЯПОНСКО-САУДИТСКИ ПРОЕКТ ЗА СЛЪНЧЕВИ ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛИ :)https://youtu.be/pHgGTVKXTpI отговор Сигнализирай за неуместен коментар