IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Италия не е новата Гърция, а новата Аржентина

Разходите на страната за обслужване на заемите почти се удвоиха, откакто новото правителство дойде на власт през пролетта

16:12 | 06.10.18 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Решението на италианското правителство да разбие границите на лимитите, договорени с Европейския съюз, е озадачаващо, но не и изненадващо.

Проблемът не е само в това, че сега Италия е управлявана от голяма коалиция от екстремисти – крайнодясната Лига на вътрешния министър Матео Салвини и антисистемното движение Пет звезди на министъра на икономическото развитие Луиджи Ди Майо.

Години наред италианските политици заявяват, че фискалните ограничения в страната се дължат на машинации отвън – несправедливи ограничения, наложени от Брюксел или Берлин, пише онлайн изданието Politico.

Крайнодесните твърдят, че финансовата буря, която отнесе премиера Силвио Берлускони през 2011 г., е била заговор.

Растящите разходи за обслужване на заемите на Италия, твърдят те, са били използвани като оръжие за свалянето на един от малкото политици, които се противопоставяха на Германия. В по-ново време бившият премиер Матео Ренци поиска и получи „гъвкавост“ за наложените от Брюксел бюджетни ограничения, като по този начин подкопа легитимността на фискалните правила.

Неговата лявоцентристка Демократическа партия обеща в предизборната си програма бюджетен дефицит от 2,9%, малко по-висок от дефицита от 2,4%, обявен от настоящото правителство миналия четвъртък.

Ренци определи преговорите за бюджетните ограничения като дипломатическа схватка с Европейската комисия. Тези ограничения се използват от популистите, които днес управляват страната.

Видян по този начин, по-големият дефицит е доказателство, че Италия презира европейските технократи независимо от последиците за финансите на страната в дългосрочен план.

Италианското правителство е съставено от странни другарчета. Основната грижа на Лига е да ограничи имигрантите. Движението „Пет звезди“ клони наляво, основното обещание в предизборната му кампания беше „граждански доход“ за най-бедните италианци. То отчасти изпълни обещанието си, като не се съобрази с ограниченията върху разходите на ЕС.

Засега двете партии изглаждат различията си, като се съгласяват да харчат по-свободно.

По времето на Ренци по-разхлабените публични финанси бяха смятани за необходим противовес на структурните реформи. Сега по-големите дефицити сами по себе си са нещо добро.

Салвини и Ди Майо са привърженици на изкривена форма на кейнсианството – сляпо предпочитание към държавни разходи независимо от макроикономическите перспективи.

Последиците от това са ужасяващи за дългосрочната стабилност на икономиката.

Разходите на Италия за обслужване на кредитите почти се удвоиха, откакто правителството дойде на власт през пролетта. Това е сериозен проблем за страна, в която държавният дълг надхвърля 2,2 трлн. евро, или 132% от БВП. Той също така води до по-високи разходи по кредитите за домакинствата и бизнеса.

Това е особено тревожно за предприемаческата, производителна част от Италия – накратко за бастиона на Лига на север.
Може би защото нямат надеждна алтернатива сега, когато остаряващият Берлускони е маргинализиран, предприемачите от Северна Италия подкрепят Лига. Но истината е, че макар по-строгата имиграционна политика да е извадена от споразумението по тяхно настояване, те не получават почти нищо друго.

Тъкмо напротив, правителството предложи да намали гъвкавостта на трудовия пазар, да национализира отново системата от магистрали и да принуди собствениците на магазини да затварят обектите си в неделя.

Колко време бизнесът на север ще продължи да подкрепя правителството? Трудно е да се каже.

Причините за икономическата стагнация на Италия са известни от десетилетия. Не особено гъвкав трудов пазар, прекомерни разходи и данъци, свръхрегулация. Но нито едно правителство в последните 15 години не успя да постигне нещо друго освен несъществени реформи.

Възможно е представеният бюджет миналата седмица да отразява тайното приемане от италианската политическа и бизнес класа, че страната просто не може да се реформира – че превръщането на Италия в изпитваща затруднение икономика в латиноамерикански стил е неизбежно.

Хората обикновено надценяват непосредствените ползи от държавните разходи и подценяват какво може да струват те в дългосрочен план.

Този път проблемът може да е още по-сериозен. Правителството не просто предлага кратко дефицитно харчене, последвано от затягане на колана по-късно, което е нещо обичайно в Италия. Голямото дефицитно харчене не е извънредна мярка, а правителството възнамерява да го превърне в новото нормално.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:48 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 0
bgMan
преди 6 години
Ужас!Обаче все пак Италия е голяма и има какво да приберат от италианците в замяна на тези 2,2 трилиона евро дългове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 3
BobbyM
преди 6 години
САЩ са в много по-добра ситуация от Италия - имат по малък дълг като процент от БВП и дългът им е деноминиран в тяхната валута така че всичко е ОК - най лошото което може да им се случи е просто да пуснат печатницата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 2
Sakamano
преди 6 години
Освен това там бият ***. Но говорим за Италия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 4
ABBA
преди 6 години
Само вселената е безкрайна.И човешката глупост си има обективни лимити (щъ мъ прущаа дедо ти Айнщайн).....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 31 rate down comment 9
Sandy
преди 6 години
Колко пъти САЩ си вдигнаха тавана на дълга, за да не обявят дефолт, че седнали с Италия да се занимават. Верно, много държави я закъсаха, но САЩ затънаха до гушата, повече от това няма накъде. САЩ реално са фалирали, но не са го обявили официално, отлагат го...до безкрай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още