Германия е свила държавния си дълг с 2,3% до 1,93 трлн. евро през първата половина на годината, с което задълженията са достигнали най-ниското си ниво от 2011 г. насам, показват данни на Федералната статистическа служба.
Устойчивият икономически ръст означава, че германското правителство се радва на бюджетен излишък, който позволява увеличаването на публичните разходи, без да е необходимо да се вземат нови заеми.
Дългът на всички държавни нива, включително на федералното правителство, на 16-те провинции, общини и системи за социално осигуряване, се е свил с 46,5 млрд. евро за периода от януари до юни на годишна база, съобщава още Ройтерс.
Федералното правителство на германския канцлер Ангела Меркел е намалило дълга си с 1,7% до 1,22 трлн. евро, а 16-те федерални провинции – с 3,6% до 574,5 млрд. евро. Дългът в социално-осигурителната система е спаднал със 7,1% до 403 млн. евро.
По-рано този месец финансовият министър в Берлин Олаф Шолц заяви, че държавният дълг на страната по всяка вероятност още през тази година ще се понижи под 60% от брутния вътрешен продукт и ще отговаря на фискалните изисквания на Европейския съюз. Ако този праг не бъде преминат до края на годината, то това ще стане най-късно през 2019 г. – за първи път от 2002 г. насам.
„Това е добър знак и признак, че Германия прави нещо както трябва“, посочи Шолц
Държавният дълг на Германия се понижи до 64,1% от БВП през миналата година, след като достигна 68,2% през 2016 г. За сравнение, дългът на Франция през миналата година е 97% от БВП. Той е 98,3% в Испания и 131,8% в Италия по данни на европейската статистическа агенция Евростат.
преди 6 години Европейската централна банка подсигурява възникване на щети.Сега няма защита от Европейската централна банка.Дългът на Германия е последица от липсата на защита от Европейската централна банка. Този дълг е употребен за заплащане на подсигурени от Европейската централна банка щети.При наличие на защита от Европейската централна банка, Германия нямаше да има сегашния дълг. отговор Сигнализирай за неуместен коментар