Гражданите на страни от ЕС ще трябва да се справят със същите имиграционни правила като тези от други страни, след като Великобритания напълно напусне блока. Така служителите от Европейския съюз във Великобритания няма да имат преференции след Brexit.
За това се договори британското правителство след препоръки в тази насока на Консултативната комисия по миграцията - независим орган, който дава съвети на правителството в областта, предава BBC.
Споразумението по принцип следва препоръка на Независимия консултативен комитет по миграцията (МАК), подкрепен от лейбъристите. Кабинетът единодушно подкрепи система, основана на умения, а не на националност, казва източник пред BBC.
Но въпреки това съществуват опасения, че евентуална забрана за нискоквалифицирани мигранти от ЕС може да навреди на бизнеса. Според плана квалифицираните мигранти ще могат да получават визи по-лесно от тези без квалификации и няма да има преференциален достъп до британския пазар на труда за граждани на ЕС.
Премиерът многократно обеща да приключи неограничената имиграция от Европа след Brexit, а политическият редактор на BBC Лаура Куенсберг коментира, че „слагането на край на свободата на движение се превърна в реторика, която не може да бъде преговаряна за Тереза Май".
Териториите, които сключат споразумения за свободна търговия с Великобритания, включително ЕС, ще получат засилен достъп до британския трудов пазар, но в бъдеще сред тях може да са също САЩ, Канада или други страни.