Компанията Cognitive Technologies успешно проведе теренни тестове на първия в света агроробот – универсално интелигентно устройство за осигуряване на автономно придвижване на автомобили със селскостопанско предназначение. Това съобщи руският интернет сайт ComNews.ru.
Устройството, което служи като изкуствен интелект, може бързо да се свърже с комбайни, трактори, пръскачки и други. В зависимост от конкретната задача то се окомплектова с видеокамери и други сензори.
Вече са проведени тестове в Белгородска област на комбайн марка TORUM 770/785. По време на тестовете комбайните, комбинирани с агроробот, преминали през автономен режим повече от 200 км и участвали в прибирането на повече от 60 хектара зърнени култури. Системата е тествана във всички възможни режими на работа.
"Ние направихме тестове в трудни условия – в условията на силно запрашване, създадено от пет комбайни, които работеха в непосредствена близост до нас. Трябваше да изпробваме възможностите на нашето компютърно изобретение в различни ситуации – при различна структура на полетата, за което не се изискваше допълнителни настройки за невронните мрежи и сложната топология на терена. Трябваше да съберем реколтата от стръмни хълмове и склонове, на които ъглите на ролката на комбайна достигнаха до 25 градуса. Освен това, около 20% от времето беше в тъмната част на данонощието", посочи Юрий Минкин, ръководител на отдела за разработване на безпилотни транспортни средства в Cognitive Technologies.
"Трябваше да препотвърдим основното предимство на новото устройство – да осигурим пълна безопасност за хората и технологиите чрез използването на перфектен изкуствен интелект, както и че нашият агроробот е напълно готов за работа в индустриални условия. Тестовете потвърдиха неговата висока надеждност. Вече имаме предварителна заявка за доставката на тези устройства от Китай, Бразилия и Аржентина ", информира президентът на Cognitive Technologies Олга Ускова.
Да припомним, че компанията Cognitive Technologies през юни тази година обяви създаването на първия изкуствен интелект в света за безпилотни селскостопански машини "Агродроида C2-A2" (Cognitive2-Agro2 Droid1). Негова отличителна черта е, че C2-A2 позволява бърза връзка с различни модели селскостопански машини. С монтирането на разтвора тракторът или комбайнът стават автономни.
"Агророботът C2-A2" е разработен на базата на технологията Cognitive Agro Pilot за автономен комбайн, представена от Cognitive Technologies. Едно от ключовите иновации, които влязоха в основата на разработката, е модифицираната за агротехнически задачи “невронна мрежа от задълбочено обучение“.
"За първи път на международния селскостопански пазар излиза продукт, базиран на невронни мрежи за задълбочено обучение, което навлиза в производството", обясняват от компанията.– Допълнително конкурентно предимство на представеното решение е липсата в серията на сензори от скъпи устройства.”
За разлика от чуждестранните анализи, които използват лазерни скенери, които наблюдават движението по угарите на полето и стереокамерите за следене на ролката с комбинирани в нея редица селскостопански култури), Cognitive Technologies успява да създаде система за видеонаблюдение с една камера, както и да има аналогични резултати, които западни компании постигат с три или четири сензора. Това позволява да се намали цената на решението от три до четири пъти в сравнение с чуждестранните конкуренти.
Сред техническите характеристики на агроробота са автономното движение по ръба на необработената угар, автономното движение в редове (формата на засаждане на отделни култури: царевица, слънчоглед, соя и т.н.), както и автономните U-образни завъртания в края на полето; разтоварването на културата в бункер или самосвал, и предимството да се работи през нощта.
Cognitive Technologies оценява обема на пазара на агророботите на 94 млрд. долара и очаква той да заеме най-малко 15% от него през следващите от три до пет години.
Съвременната селскостопанска технология е изцяло контролирана от проводници, отговаря на стандарта drive by wire. Това означава, че всякакъв контрол (смяната на волана, натискането на педала на газта или спирачката и т.н.) не се извършва от механични устройства, а се фиксира от сензори и се предава на бордовия компютър, свързан към CAN-шината.
В този смисъл селскостопанската технология е сред най-иновативните в в модерния автопарк на превозни средства. Инсталацията "Агродроид" се свързва с CAN-bus технологията, като монтирането на камерата отнема един работен ден заедно с калибрирането на камерата.
преди 6 години Бъди сериозен,мислиш ли че някой с поне малко акъл ще се информира от *** *** като теб,хахахаха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Това е мина за новинари, на които не са полирани мозъчните гънки:https://***.youtube.com/user/ShkolaFaberlic/videos Рядко концентриран продукт. И актуален по време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Руска фирма е, иначе си прав, руската политика винаги е мачкала талантите си, язък за прахосания потенциал. Справка Сахаров, че и други блестящи руски умове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Като се замисля, той и Тръмп ги прилага тия фокуси :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години КАК ПУТИН Е НАКАРАЛ КОМПАНИИТЕ ДА ИНВЕСТИРАТ :)ШАХ С ПЕШКАТА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Прясно, прясно, преди минути:https://***.youtube.com/watch?v=2gxrZ8XLjTQИ всеки випуск е така, заводи, заводи, заводи..... Нови! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И каква е сегашната политика? Ще забранят на ИИ да вика "долу Путин'" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "Просто не съм сигурен, че сегашната политика на руската държава му дава възможност да развие пълния си капацитет. "Просто русофобските медии са ти промили главата!Гледай тук няколко филмчета и съм уверен, че ще изгледаш всички за последните 2 години. Ако имаш интерес към темата де:https://***.youtube.com/user/ShkolaFaberlic/videos отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Поради англоезичното име на фирмата не можах да разбера дали агроробота е разработен в Русия, или там само е тестван. Не ме разбирайте погрешно, смятам Русия за страна с голям технологичен потенциал. Просто не съм сигурен, че сегашната политика на руската държава му дава възможност да развие пълния си капацитет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар