През миналата година в горски пожари са унищожени над 1,2 милиона хектара гори и земи в Европа — повече от общата площ на Кипър. Те отнеха живота на 127 граждани и огнеборци и причиниха икономически щети за 10 млрд. евро. Това се казва в годишния доклад на Европейската комисия за горските пожари в Европа, Близкия изток и Северна Африка за 2017 г.
„Екстремните метеорологични условия – дълготрайните суши и горещини – усилват горските пожари и затрудняват гасенето им. Повече от 90% от всички горски пожари са предизвикани от човешка дейност“, заяви комисарят по околната среда Кармену Вела. Той посочи, че са необходими повече инвестиции в управлението на горите.
„Лятото на 2018 г. отново ни показа колко много работа предстои да бъде свършена по превенцията, а Европа трябва да остане начело в борбата срещу изменението на климата“, допълни Вела.
Броят и силата на пожарите се увеличават, изтъкна Тибор Наврачич, комисар по образованието, отговарящ за Съвместния изследователски център (СИЦ).
Европа е изправена пред повече и по-сериозни пожари. Има явна тенденция към удължаване на сезоните на пожари спрямо минали години, като пожарите сега избухват дълго след сухите и горещи летни месеци (юли-септември). През 2017 г. най-критични са били юни и октомври, когато смъртоносни пожари се разпростряха из Португалия и Северна Испания.
Средиземноморският регион остава най-засегнат. Необичайно сухото лято в Централна и Северна Европа обаче наскоро благоприятства големи пожари в Швеция, Германия и Полша, в които това обикновено се случва много рядко.
И накрая през 2017 г. над 25 % от общата изгоряла площ се е намирала в мрежата „Натура 2000“.
В доклада се припомня, че пожарната безопасност е от възлово значение за борбата с горските пожари. Адекватното управление на горите и практиките за земеползване могат да намалят рисковете и да повишат устойчивостта на горите.
Осен това повишаването на осведомеността и обучението на местните общности ще повиши тяхната подготвеност.
През 2018 г. Механизмът на ЕС за гражданска защита беше активиран пет пъти, за да се реагира на горските пожари в Европа. Значителна подкрепа получиха Швеция и Гърция. През това лято бяха мобилизирани общо 15 самолета, 6 хеликоптера и над 400 пожарникари и екипи. Евросъюзът финансира транспортни разходи от 1,6 млн. евро за засегнатите държави.
По искане на държавите членки бяха изготвени повече от 139 сателитни карти на горски пожари в рамките на програмата „Коперник“.
преди 6 години Много полезна статия, която трябва да ни накара да се замислим сериозно за превенцията на горските и битовите пожари. Нужни са повече информационни кампании и адекватно управление на горите и обработваемите селскостопанските земи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар