От съществено значение е публичните инвестиции в инфраструктурата на Италия да станат основна част от бюджета, смята италианският финансов министър Джовани Триа, цитиран от Bloobemrg.
Той предтави своя фискален балансиращ план, докато изтича времето, в което Рим трябва да изготви проектобюджета за 2019 г., който трябва да бъде одобрен и от Европейския съюз (ЕС).
Триа посочи приоритетите си, включително ограничаването на данъчната тежест върху печалбата и подобряването на социалната защита за бедните. Той обаче също така заяви, че се стреми към „управляваемо въздействие на бюджета“ с акцент върху публичните инвестиции.
Триа добави, че нивото на инвестициите се е понижило с 30% през последните години поради продължителната рецесия и липсата на разходи. Според него публичните инвестиции трябва да достигнат поне 3% от брутния вътрешен продукт на Италия.
Това е нов опит на Триа да балансира скъпите предизборни обещания на италианското правителство с исканията на ЕС и инвеститорите.
Министърът добави, че Рим е поел ангажимент да изпълни точките от програмата за целия петгодишен мандат, докато Италия се бори да достигне икономическия растеж на своите партньори от ЕС.
Популисткото правителство пое властта на 1 юни, като непрекъснато разтърсва финансовите пазари през последните седмици с противоречиви изказвания.
По-рано през деня стана ясно, че заместник министър-председателят Луиджи ди Майо е готов да поиска оставката на Джовани Триа, ако финансовият министър откаже да финансира предложението му за налагане на базов доход за бедните.
Италия остава във фокуса на пазарите, италианската общественост и евродепутатите, които очакват да видят какво ще направи Рим, за да реши належащите проблеми и дали ще се придържа към обявените планове, включващи повишаване на разходите за социални помощи, намаляване на данъците и премахване на пенсионните реформи.