Еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз Пиер Московиси представи днес Италия като "проблем" за еврозоната и поиска от италианското правителство да подготви"по-надежден бюджет" за следващата година, като го призова да продължи с реформите, съобщи Франс прес.
В еврозоната "има проблем и това е Италия", каза Московиси на пресконференция в Париж. "Именно Италия е темата, върху която искам да се съсредоточа преди всичко", заяви той.
"Италия има нужда от реформи в икономиката си. Спирането на реформите ще накара печатницата за пари да работи, а не това ще спаси Италия", каза Московиси.
Според него Италия остава страна, в която "растежът е сред най-ниските в еврозоната и където големият проблем е липсата на производителност".
Московиси също така напомни на Рим, че "намаляването на дълга е много важно за Италия", като заяви, че "не може да се живее с държавен дълг от 130 процента" (от брутния вътрешен продукт - бел. ред.).
Освен това еврокомисарят очаква от правителството бюджет за идната година, който ще бъде "надежден по номиналното си ниво - аз не давам цифри" и който ще бъде надежден и заради положените усилия заради структурните реформи, добави той.
Бюджетът за 2019-а стана повод за сериозни спорове между двете основни партии в италианското правителство и техните лидери, които са вицепремиери на Италия - Луиджи ди Майо от Движение "Пет звезди" и Матео Салвини от "Лигата".
Салвини защитава идеята за голямо намаление на данъците, като се започне от "плоския данък", който се състои от две ставки от 15 и 20 процента, докато Ди Майо подкрепя проекта за граждански доход, вид универсален доход, който тепърва трябва да бъде уточнен.
Тези две реформи имат твърде висока цена - около 10 милиарда евро само за гражданския доход.
В същото време движението "Пет звезди" не спира да оказва натиск върху министъра на икономиката и финансите Джовани Триа да увеличи разходите в бюджета за 2019 година, въпреки че европейските институции съветват страната да намали дълга си.