Италия разбира, че трябва да съкрати структурния си дефицит и да започне да намалява държавния дълг в бюджета си за 2019 година. Това написа в Twitter заместник-председателят на Европейската комисия и комисар за еврото и социалния диалог, и за финансовата стабилност, финансовите услуги и капиталовите пазари Валдис Домбровскис, цитиран от Ройтерс и БТА. Това стана след разговори с министъра на икономиката и финансите на Италия Джовани Триа.
Уверенията на Триа в кулоарите на срещата на министрите на финансите на ЕС във Виена потвърждават коментарите на лидерите на партиите в управляващото коалиционно правителство в Италия през тази седмица. Те също се опитаха да успокоят пазарите, които са обезпокоени за фискалните планове на Рим.
"Много добра среща с финансовия министър Триа", написа Домбровскис в Twitter. "Имаме взаимно разбиране за икономическата ситуация и целите на следващия бюджет - да се намали дълга и да се търси подобрение на структурния дефицит".
Италия стана повод за притеснение за министрите на финансите от страните, въвели единната европейска валута, които днес и утре са се събрали във Виена на първото си заседание, откакто през август Гърция официално излезе от спасителната си програма.
Дългът на Рим в момента възлиза на 132 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) и е вторият най-висок процент след Гърция.
"Очаквам и се надявам Италия да представи в близките дни подходящо и разумно предложение за бюджет 2019", заяви австрийският министър на финансите Хартвиг Льогер, чиято страна е ротационен председател на ЕС.
Ако Италия представи друго предложение, вероятно Европейският съюз ще отговори по съответния начин, подчерта той.
Страните от еврозоната трябва да изпратят до 15 октомври проектобюджетите си на Европейската комисия, която е изпълнителният орган на ЕС. Тя има право да отхвърли бюджет, който според нея не е съобразен с европейските регламенти - възможност, която досега никога не е използвана.
преди 6 години Подобни неща слушах и за Гърция. След няколко години диета болния е в тежко, но стабилно състояние. Същото ще се случи и с Италия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Накрая на германците ще им писне и ще излязат от ЕС, а американците - от НАТО. И след това ще дойде потопът. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години значи правилните Евро атлантически партии в Италия леви и десни натрупа дългът а сега така наречените популисти ще ядат гайлето ето това е справедливост гадните популисти са виновни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Че кой ги спазва . Всичко е в сферата на пожеланията . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Италия не може да намали своя дефицит и няма с какво да го финансира. Правителството няма какво да продаде, за да може да попълни дупките в бюджета си и единственият път напред е дефолт и връщане на националната валута. Първите 5 години ще са трудни за Италия, но после след като това време изтече нещата постепенно ще се стабилизират. Долу европейския съюз и долу европейските правила... отговор Сигнализирай за неуместен коментар