Европейските борси приключиха сесията в сряда със сериозни спадове при основните си индекси, тъй като възобновените притеснения около световната търговия попречи на риск апетита на инвеститорите, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс STOXX 600 увеличи загубите си в следобедната търговия, като изтри 1,09% от стойността си. Всички сектори, с изключение на банките, приключиха сесията на отрицателна територия. Редица италиански банки бяха сред най-добре предтставилите се в рамките на показателя, като акциите на Banco BPM поскъпнаха с над 7%.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 се понижи с 1%, френският измерител CAC 40 отчете спад от 1,54%, а придвижването в посока надолу при германския показател DAX беше с 1,39%.
Технологичният сектор се представи най-зле в сряда с общо понижение от 6,7%, като основната причина е в понижаване на оценката за различни компании. Credit Suisse намали целевата цена за френския телеком оператор Iliad, а акциите му потънаха с 6,7%.
От Jefferies пък предупредиха, че инвеститорите могат да останат разочаровани през тази година от представянето на швейцарската софтуерна компания Temenos. Дружеството беше най-губещото в рамките на индекса STOXX 600, след като книжата му поевтиняха с 11,3%.
Германският конгломерат Bayer регистрира обезценяване на акциите си с 1,7%, въпреки че дружеството отчете увеличение на печалбата си с 3,9%.
На Wall Street в сряда технологичните компании са подложени на сериозен натиск, тъй като изпълнителният директор на Twitter Джак Дорси и оперативният директор на Facebook Шерил Сандбърг се изправят пред комисията по разузнаването в Сенатa. Те ще трябва да отговорят на въпроса как Русия е манипулирала платформите им на изборите през 2016 г. и какви действия биха могли да предприемат, за да се предотврати подобно нещо на междинните избори през ноември.
Във фокуса на пазарите са и разговорите между САЩ и Канада, след като двете страни не успяха да постигнат споразумение през изминалата седмица, което да замени NAFTA до крайния срок в петък. След сделката с Мексико президентът Доналд Тръмп написа в Twitter през уикенда, че няма „политическа необходимост за запазване на Канада в новото споразумение NAFTA”.
Канадският външен министър Кристия Фриланд заяви в сряда, че очаква с нетърпение едни конструктивни разговори, след като властите са работили усилено в последните дни по търговския въпрос.
Междувременно миналата седмица стана ясно, че американската администрация е готова още тази седмица да въведе нови мита върху китайски вносни стоки за 200 млрд. долара, като Тръмп също така предупреди, че е готов да изведе САЩ от Световната търговска организация.
преди 6 години Отчетите на почти всички компании в Европа и даже в САЩ са гола вода и акциите им са силно надценени и цяло чудо как не сме навлезли в голям мечи пазар. P/E на Ню Йоркската борса вече минава 40, като абсололютния рекорд е 46 от 2000-та. Нормалното ниво на P/E e между 12 и 15, а на google то е близо 40, на Amazon e 181, а Netlix е около 140. Това е хипер-балонизация и тя ще завърши с много сълзи или дори самоубийства. Пазарът е много надценен и спад с 50-70% няма да е изненада. DAX е още по-надценен и там големи спадове също са вероятни. DAX не трябва да е над 6000 със супер-стагнацията и хипер-балонизацията, която е обхванала Германия в последното десетилетие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години мхммм ... залагаш на лекарства и суровини , щото там е сигурно , ама божеството с цвят на морков и рус алаброс прецаква лапачката , заради конюктурното "америка на първо място" . пишем ли му черна точка за днешния ден ? или му прощаваме щото с вовата са дружки ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар