IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Излезе ли духът от бутилката при протестите в Кемниц?

Мигрантските потоци намаляват, но истерията се увеличавала и въпрос на време е тази вълна да превземе Европа, коментират Милен Керемедчиев и Костадин Костадинов

12:40 | 04.09.18 г.
Излезе ли духът от бутилката при протестите в Кемниц?

Бунт срещу системата или господство на беззаконието? Предизвестено ли беше пламването на искрата на уличното правосъдие в германския Кемниц? И как това спомогна за просперитета на популистката алтернатива за страната?
Събитията се превърнаха в тест за властта на канцлера Ангела Меркел.

"През месец септември се навършват точно три години от прословутата реплика на Меркел "ще се справим". Това доведе до постигане на изборни победи на крайнодесни популистки националистически организации и партии в Унгария, Австрия, Италия, дори и в Германия. Най-голямото разделение на Източна и Западна Европа в историята на Европейския съюз", коментира в студиото на "България сутрин" на Вulgaria ON AIR бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев.

По думите му, въпреки че в последните години мигрантските потоци значително са намалели, истерията се увеличава и било въпрос на време тази вълна да превземе и останалата част на Европа.

Само преди дни най-малко 300 души бяха арестувани на протест в Кемниц, на който се събраха хиляди поддръжници и противници на мигрантите.

До ескалация на напрежението се стигна след убийството на 35-годишен германец и ареста на извършителите – сириец и иракчанин.

"Наскоро имаше голям конфликт в коалицията на Меркел, която вероятно е най-устойчивата в историята на политиката на Европа. С баварския Християнсоциален съюз (ХСС) се оказаха на различни мнения по темата за нелегалните мигранти. Германският канцлер обаче не променя политиката си, въпреки че по този начин рискува много. За съжаление, така расте и подкрепата за "Алтернатива за Германия", както и за други крайнодесни формации", посочи историкът и лидер на партия "Възраждане" Костадин Костадинов в ефира на Вulgaria ON AIR.

По думите му тези формации намират подкрепа в Източна Германия, и то в места, които са доста толерантни към етническите малцинства. 

Той разкри, че Кемниц е стар славянски град, чието име е Каменица. В него живее една значителна част от население, което принадлежи към най-малкия славянски народ – т.нар. лужишки сърби. Министър -председателят на провинция Саксония, част от която е Кемниц, до 2017 г. с почти десет годишен мандат е Станислав Тилич, лужишки сърбин, който е избран от тези „уж крайно десни, уж неонационалисти, уж ксенофоби“.

„Няма нищо подобно! В Източна Германия, за разлика от Западна Германия, образователният процес до 1989 г. не внушаваше на местното население, че носи вина за случилото се по време на Втората световна война, и там хората в момента имат смелостта да кажат: Царят е гол! Те казват: В нашата страна дойдоха чужденци, които не ни уважават, които не искат да се интегрират, извършват престъпления и за тях не понасят отговорност. Този елементарен човешки бунт намира израз по улиците на Кемниц, а преди няколко години и по улиците на Дрезден, където се роди PEGIDA (Патриотични европейци срещу ислямизацията на Западана)“, коментира Костадинов. "Дрезден е столицата на Саксония, само на сто килиметра от Кемниц. Тези неща се случват там, защото в Западна Германия не могат да се случат – веднага ти слагат клеймото неонацист, когато кажеш истината.“    

Защо Кемниц се оказа в центъра на дебата в германското общество за чужденците? Колко чужденци от Сирия, Ирак и Афганистан са потърсили убежище в Германия? Има ли двоен стандарт при оценка на събитията, при които обикновените германци тръгнаха на бунт срещу чужденците? Защо има концерти в защита на мигрантите? Как ще се промени политическият пейзаж в предстоящите избори в Германия, Швеция?

Вижте повече във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още