Френският президент Еманюел Макрон предложи в Европейския съюз да се въведе принципът за солидарност в областта на отбраната, който да се задейства в случай на въоръжено нападение срещу страна членка, предава БТА.
Ние искаме Европа да поеме грижата за своята стратегическа самостоятелност и да засили солидарността в областта на отбраната, заяви Макрон на обща пресконференция с финландския си колега Саули Нинистьо в Хелзинки.
Реформата ще даде възможност на ЕС да разполага „с нещо като подсилен чл. 5“, отбеляза френският държавен глава, имайки предвид клаузата за колективна отбрана в договора на НАТО, според която нападението срещу страна член на алианса се смята за нападение срещу целия алианс.
Макрон подчерта също, че тази стъпка напред не е в противоречие с НАТО, която „остава важен и стратегически съюз“. „Ние обаче се нуждаем от засилена солидарност между европейците", допълни той.
ЕС се опитва да се приспособи към новия геополитически контекст, възникнал в резултат на желанието на президента Доналд Тръмп да ограничи участието на САЩ в отбраната на Европа.
През 2019 г. се очаква да бъде учреден Европейски фонд за отбрана, който ще подпомага развитието на военните способности на страните членки и насърчаването на стратегическата независимост на ЕС. Успоредно с това Париж бе инициатор за създаването, заедно с осем партньорски страни, на европейска група за намеса, чиято задача ще е да осъществява бързо военни операции, евакуация в страни във война или да оказва помощ в случай на бедствия и аварии.
Мерки за „засилване на инициативите за колективна отбрана“ ще бъдат представени през следващите месеци", казаха хора от обкръжението на Макрон.
В речта си на срещата в Париж с френските посланици в понеделник президентът призова „да се извлекат всички поуки от Студената война“, изтъквайки, че Европа повече не може да разчита за сигурността си единствено на САЩ.
На пресконференцията във финландската столица Макрон разкритикува „държавните лъжи“ и „демагозите националисти“, които смята за свои противници на следващите европейски избори. Има хора, които искат да вземат Европа за заложник и твърдят, че за всички проблеми е отговорна тя. Срутил се е мост - виновна е Европа. За галопиращата демография в Африка - пак Европа е виновна. Тези хора забравят какво ни дава Европа вече 70 години и искат едно - разделение, добави той.
преди 6 години Кви армии кви пет лева сънувате бе. Европа и европейските държави нямат ама никакви армии, ама никакви. Да не говорим за морал, боен дух и военна подготовка.Нали при една хипотетична война (Изключвам ядреното оръжие по обясними причини) между САЩ и Европа или Русия и Европа, САЩ, както и Русия ще прегазят Европа за 3 дена бе... Кви вафли сънувате... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Като ще е гарга, да е рошава. Както вървят световните дела, на държавите в ЕС ще им се наложи да се обединяват, искат или не искат. Преди това обаче всеки ще трябва да изпие горчивата си чаша. И да се обединяваме, това не озачава, че противоречията и вътрешните борби ще изчезнат. Може би тъкмо обратното. Всеки знае, че когато се събира някаква нова общност заедно, винаги протича някакъв процес (меко казано) на разпределение на роли и влияние формално и неформално. Така, че ние щем или не щем, ще си заемем мястото и влиянието, което ще "извоюваме", така както ще направят и останалите.Между впрочем в момента протича точно такъв процес на разпределение на място и влияние между държавите в ЕС. Мое мнение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ЕС има парите,технологиите и знанията за да има една от най мощните армии всвета,ако не и най мощната.Но това не се харесва на руските и американските роби в Европа,а те са много. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Изключително силно оредложение в тон с тенденцията силните политици на деня да правят резки политически маневри. Дано това бъде факт скоро! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И после какво ... френски Рамбо ли ... да заповяда в Коиловци ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар