Главният изпълнителен директор на Deutsche Bank Кристиан Севинг заяви, че все още възприема фрагментираните европейски банкови регулации като пречка пред междудържавните сливания на континента.
„Появата на истински европейски шампиони зависи от единни регулации в Европа, единен финансов пазар“, заяви Севинг по време на банкова конференция, цитиран от в. Financial Times. Той допълни също, че очаква натискът за консолидация върху банките да се увеличи.
В продължение на години Deutsche Bank беше в центъра на редица спекулации около сливането й, като мнозина наблюдатели възприемат обединението й с втората по големина германска банка Commerzbank единствено като въпрос на време.
„Европа не се нуждае от колкото се може повече банки, преди всичко Европа се нуждае от силни банки“, посочи още Севинг. Той също така допълни, че неговата банка, въпреки реструктурирането си, не е загубила амбицията си да се превърне в глобална корпоративна и инвестиционна институция.
Изпълнителният директор също така посочи, че във времена на трансатлантическо напрежение Европа не трябва да разчита единствено на няколко чуждестранни банки, като наблегна върху научените уроци от времето на финансовата криза преди десетилетие. Той също така заяви, че в момента световните политически лидери са в по-лоши позиции за борба с потенциална нова финансова криза, отколкото са били през 2008 г.
Севинг посочи, че кризата на световните финансови пазари след колапса на Lehman Brothers е била възможна за преодоляване единствено защото правителствата и централните банки в Европа и САЩ са работили заедно по „безпрецедентен“ начин.
„Проблемите бяха решени със съвместни усилия по начин, който е почти немислим днес“, каза той и допълни, че това за него буди сериозно притеснение. „Във времена на национализирана икономическа политика светът е много по уязвим на сътресения“, каза изпълнителният директор и допълни, че политиците трябва да се погрижат да не жертват глобалната икономическа стабилност в името на националния интерес.
Севинг също така призова за „конструктивен“ европейски отговор на Brexit, който да позволи на Европа да развие силни финансови центрове, докато продължава да поддържа връзката си с Лондон.