Европейските борси финишираха на зелена територия в петък на фона на приключилите търговски преговори между САЩ и Китай и ключовата реч на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 завърши с повишение от 0,1%, като повечето сектори отбелязаха ръст. Секторът на суровините, който е със силна експозиция в Китай, се представи най-добре, въпреки че търговските преговори между САЩ и Китай завършиха без напредък в четвъртък. Същия ден двете страни си размениха нови мита, които влязоха в сила.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 отбеляза ръст от 0,19% до 7577,49 пункта. В Германия основният индекс DAX напредна с 0,23% и достигна равнище от 12394,52 пункта, а френският CAC 40 добави 0,24% към стойността си до ниво от 5432,50 пункта.
На корпоративния фронт акциите на ирландската компания за строителни материали Kingspan поскъпнаха с близо 10%, като се изстреляха до върха на европейския бенчмарк. Компанията обяви повишаване на печалбата си за първото полугодие и положителни очаквания за остатъка от годината.
Германската компания за химически вещества Wacker Chemie също беше сред най-добре представилите се на Стария континент, след като HSBC повиши рейтинга на акциите й от „задръж“ на „купувай“ и увеличи целевата цена от 130 на 150 евро. Книжата на компанията поскъпнаха с 3,37%.
В макроикономически план нови данни от Германия показаха, че всички сектори на икономиката й са постигнали растеж през второто тримесечие, което потвърди предходни данни за силен ръст. Броят на одобрените ипотеки във Великобритания обаче е намалял на годишна основа, като потребителските кредити също се забавят.
Основните борсови индекси на Wall Street започнаха последния работен ден от седмицата с повишения след седмица на силни корпоративни резултати и нови икономически данни. Nasdaq достига рекорден връх, подкрепен от печалбите на Netflix и Facebook.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл говори по време на годишната среща на централните банкери, на която бяха обсъдени бъдещата парична политика и променящата се структура на пазарите. Той заяви, че очаква „ново постепенно“ повишаване на лихвите, ако американската икономика продължава силното си представяне.
Отново в Европа протоколи от последното заседание на Европейската централна банка (ЕЦБ) показаха, че протекционизмът и глобалната търговска война са най-големите рискове пред растежа на еврозоната.