Европейските пазари приключиха сесията в понеделник с повишения, докато инвеститорите гледат с очакване към резултатите от търговските преговори между две от най-големите икономики в света – САЩ и Китай, по-късно тази седмица, съобщава CNBC.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 затвори с 0,57% нагоре, а повечето сектори завършиха на зелена територия.
Сред основните борси лондонският индекс FTSE 100 се повиши с 0,43%. Френският бенчмарк САС също се вдигна с 0,65%, а германският DAX – с 0,99%. Периферните пазари също записаха ръстове.
Секторът на основните ресурси бе един от най-добре представилите се с ръст от 1,29% заради подновения оптимизъм за потенциален пробив в преговорите САЩ-Китай по-късно тази седмица.
На корпоративния фронт компанията Vopak се изстреля до върха на европейския бенчмарк, след като обяви сделка с Maersk в сферата на съхранението на сяра. Акциите на Vopak скочиха с 4,58%, а на Maersk – с 2,55%.
Софтуерната компания Sage обаче се срина почти до дъното на индекса малко, след като Deutsche Bank понижи оценката си за книжата ѝ до „sell”. Акциите се търгуваха с 6,609% по-ниско след новината.
Цената на книжата на Atlantia силно се понижи на фона на продължаващите опасения около ролята на оператора ѝ на магистрални тол системи Autostrade per L'Italia's в срутването на моста в Генуа. Вътрешният министър на Иралия Матео Салвини в неделя каза, че правителството ще отнеме предоставената на Autostrade концесия за опериране на тол системата в страната. Компанията се представи най-зле сред конкурентите си с големи капитализации в понеделник, сривайки се с 6,93%.
В същото време книжата на компанията за луксозни стоки Mulberry потънаха, след като мениджърите ѝ издадоха предупреждение за срива на емблематичния британски търговец на дребно House of Fraser. Акциите поевтиняха с 23,55% на борсата AIM в Лондон.
На валутните пазари стабилизиращата се турска лира помогна да се подобрят настроенията в понеделник. Валутата се задържа на ниво от около 6,0834 лири за долар сутринта.
Миналата седмица острите спадове в стойността на лирата предизвикаха страхове за разпространение на фона на драматичното разпродаване на валути и акции на развиващите се пазари. Лирата изгуби над 40% от стойността си спрямо долара тази година.