Франция планира да въведе наказателна система през следващата година, която ще увеличи разходите за потребителски стоки с опаковки от нерециклируема пластмаса, съобщава Euractiv.
Проектът е част от обещанието да се използва единствено рециклируема пластмаса в национален мащаб до 2025 г., заяви представител на френското министерство на околната среда.
Брюне Пюрсьон, държавен секретар по екологичния преход, заяви, че въпросната мярка е една от многото, които ще бъдат изпълнени през следващите години, включително и схема за възвръщане не депозити за пластмасови бутилки.
„Обявяването на война срещу пластмасата не е достатъчно. Трябва да трансформираме изцяло френската икономика“, смята тя.
Според новия план продуктите с рециклируеми пластмасови опаковки могат да струват с до 10% по-малко.
„Когато имаме избор от две бутилки, едната от рециклируема пластмаса, а другата от такава, която не подлежи на преработка, първата ще бъде значително по-евтина“, поясни Пюрсьон.
Еманюел Жикард от федерацията на производителите на пластмасови опаковки Elipso приветства плана с леко безпокойство.
„Да дадеш избор на потребителите за пластмасовите бутилки е нещо напълно постижимо. Но това не може да се случи все още при друг тип опаковки, като например няма рециклируема пластмаса при кофичките за кисело мляко“, заяви той.
Френският план е „част от решението, макар и непълно, тъй като се отнася само за рециклирането на пластмасата, но не и на нейното намаляване“, отбелязва Фани Визмара, организатор на инициативата Plastic Attacks за Франция, като добави, че стъклото, за разлика от пластмасата, е напълно рециклируемо.
Според Флоре Берлинген от асоциацията Zero Waste France „рециклирането е необходимо, но не е достатъчно". Трябва да бъде прекъснат производственият поток и да се наложат по-строги мерки срещу преопаковането и предметите с еднократна употреба.
В момента Франция рециклира около 25% от своята пластмаса, като вече е забранила използването на пластмасови торби за еднократна употреба в супермаркетите.
Френското правителство си е поставило за цел да увеличи данъците за складиране на боклука в депа, като същевременно намали таксите за операции, свързани с рециклиране, надявайки се, че така ще се справи с нарастващия проблем с тоновете пластмаса, плуваща в океаните и моретата.
Търговските вериги Carrefour и Leclerc обявиха, че ще спрат продажбата на пластмасови сламки през следващите месеци преди законът да ги е забранил през 2020 г.
През последните 10 години производството на пластмаса е нараснало с повече от 40%, предизвиквайки повод за тревога в много страни.
преди 6 години Браво на Франция.Велика държава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар