За никаква финансова криза не може да става дума на този етап. Това заяви по Нова ТВ бившият финансов министър проф. Христина Вучева във връзка със срива на курса на лирата и появилите се страхове от нова световна финансова криза.
"Очакванията са, че няма да последват сътресения за европейските банки. За нас е изключено да очакваме отрицателни последици. Не е отминала опасността за самата Турция", обясни експертът.
По думите на Вучева би било опасно, ако сривът на лирата се задълбочи и това се отрази в дълбока инфлация. Това би довело до безработица и спадане на доходите.
Вучева обаче смята, че южната ни съседка няма да позволи това и до там няма да се стигне.
По-особено е обаче мнението на финансовия експерт Димитър Чобанов, изказано в ефира на БТВ .
“Турската лира се влияе от политиката в страната и отношенията със САЩ. Турската икономика през последните години задлъжнява спрямо частния сектор. Външният дълг на страната не е толкова голям, но задлъжнялостта към търговците нараства, посочи той. – Турция разчита на износа, който САЩ вече облагат с по-висок данък. Пазарите свръх реагираха на това и се стигна до срив на лирата. Високата инфлация в Турция също има влияние.“
Чобанов коментира и как се отразява сривът на турската лира на България.
„Спадът на лирата се усеща и у нас. Отразява се на външната търговия между двете държави. Българският износ за Турция спада, вносът от Турция в България се увеличава. На практика за този период България от излишък с търговията сега е в дефицит. Турция е четвъртата най-голяма дестинация за българския износ и това ще окаже влияние. За българския потребител това има положителен ефект, защото турските стоки стават по-евтини. Ваканциите също поевтиняват“, заяви Димитър Чобанов.
Темата за Турция коментира и директорът на Европейския съвет за външна политика в София Весела Чернева по Нова ТВ. По думите ѝ Турция скоро ще смени тона в добрия смисъл.
"Турция ще бъде по-склонна на договорки с Европа, защото Турция наистина има нужда от средства... На Ердоган ще му трябват много пари, за да стабилизира банките", допълни тя.
Като потвърждение на прогнозата си тя и Христина Вучева посочиха освобождаването на гръцките военнопленници от затвора в Турция.
преди 6 години Истината е полезна.Защо не желаете да се представя истината? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ти пак ли изпълзя бре? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години В статията са представени мнения, които не зачитат истината, че най-същественият враг на Република Турция е Турската централна банка, която работи без защита срещу щетите от липсата на пълна икономическа стойност на турската лира.При запазването на посочената държавна грешка Президентът на Република Турция няма полезен ход за спасението от катастрофална криза и само може да приеме някои мерки, с които да отложи ескалацията на кризата, ала за сметка на завишени бъдещи щети.Спасение на Република Турция е възможна само чрез прилагането на защита срещу щетите от липсата на пълна икономическа стойност на турската лира. отговор Сигнализирай за неуместен коментар