Въглеродните емисии от германската енергетика са намалели с 3% през първото полугодие, показват данни на анализаторите от AG Energiebilanzen (AGEB), цитирани от S&P Global. Причината за това е по-ниското потребление на електроенергия в страната.
Заради по-меката пролет първичното потребление на енергия през първите шест месеца на годината намалява с 1%.
Това е най-видимо по отношение на търсенето на въглища - с 14% на годишна база, както и на петрола - с 2,8%. Потреблението на газ обаче се повишава, защото зимните месеци на тази година пък бяха по-студени.
През миналата година данните на правителството показаха, че енергоцентралите са намалили емисиите си с 4% до 318,5 млн. тона въглероден диоксид (СО2), докато например в транспортния сектор има ръст от 2% и се приближават до нивата от 1990 година.
Като цяло емисиите СО2 на Германия намаляват с 28% спрямо нивата от 1990 година, но националната цел е 40% до 2020 година. Преди месец правителството на страната за първи път призна, че ще се размине с тази цел и ще успее да постигне едва 32% намаление.
От данните на AGEB е видно, че петролът и природният газ доминират в енергийния микс на Германия - с дялове съответно от 33,3% и 25,5%. През февруари и март потреблението на енергия се повиши и това се отрази в увеличаването на търсенето на природен газ с 2,6%. Намаляването на потреблението на петрол донякъде е свързано и с поскъпването на суровината на световните пазари.
Данните показват още, че търсенето на зелена енергия се увеличава с 4,4% и вече покрива 14% от първичното енергийно потребление.
преди 6 години Е тука малко излезе от релсите ... "предпочита вносния руски газ и дори иска американски втечнен газ..." Иска "американски" газ от зор ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Въглеродните емисии на Германия са се увеличили с поне 40% спрямо 1990, а не са намалени. Този *** статистически трик с намаляването на емисииите от въглищни централи е постигнат като тези централи са преместени в съседна Полша и токът произведен от тях се внася. Освен това Германия се отказа от ядрената енергетика, което значи още по-голямо производство на електричество от полски ТЕЦ. Намаляването на емисиите от колите също е измама както видяхме случая с дизелгейт. А проекта Северен поток 2 доказва, че германската индустрия изобщо не разчита на зелена енергия и вместо това предпочита вносния руски газ и дори иска американски втечнен газ... Въглеродните емисии са полезни за растежа на реколтата в земеделието и помагат за по-лесно изхранване на населението. Те не трябва да се намаляват, а да се увеличават още повече, за да се поддържат храните евтини и растенията да не умрат от глад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар