Холандия стана 21-ата държава членка, която ще вземе участие в Европейската прокуратура, съобщават от Европейската комисия. В тази политика засега участват Австрия, Белгия, България, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Португалия, Румъния, Словакия, Испания и Словения.
На 14 юни 2018 г. Малта също уведоми за намерението си да участва в засиленото сътрудничество. Европейската комисия разглежда тази нотификация съгласно процедурата, предвидена в Чл. 331 от Договора за функционирането на Европейския съюз и ще приеме скоро решение.
Новата служба ще играе ключова роля в борбата с престъпленията срещу бюджета на Европейския съюз (ЕС) като финансови измами, корупция, пране на пари или сериозни трансгранични измами с данък добавена стойност (ДДС) за суми над 10 милиона евро.
Европейската прокуратура ще започне да действа във всички държави, които са част от инициативата, в края на 2020 година.
Останалите държави членки на Съюза, които все още не са решили да се присъединят към Европейската прокуратура, могат да го направят по всяко време след приемането на регламента, ако пожелаят.
Също така Комисията предложи на Съвета на Европейския съюз списък от кандидати за членове на комитета за подбор в Европейската прокуратура. Той ще се състои от 12 представители и се очаква да започне работа през октомври 2018 г. Всички те трябва да са работили като бивши членове на Съда и Сметната палата, бивши национални членове на Евроюст, членове на националните върховни съдилища или като високопоставени прокурори и адвокати.
Основната задача на комитета за подбор ще бъде да изготви списък на подбраните кандидати за позицията на европейски главен прокурор и да оцени квалификациите на кандидатите за европейски прокурори преди назначаването им от Съвета.